Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slovensko bude mít rovnou daň na 20% … česká daňová reforma žádný motivační nebo prorůstový prvek neobsahuje

Slovensko bude mít rovnou daň na 20% … česká daňová reforma žádný motivační nebo prorůstový prvek neobsahuje

27.5.2003 9:50
Autor: 

Slovensko plánuje od roku 2004 zavést rovnou daň. Sazba daně z příjmu právnických osob, fyzických osob i DPH by měla být stejná, na úrovni 20%. Rovnou daní Slovensko omezí daňové úniky a stimuluje ekonomiku k vyššímu růstu, shodli se na tom včera na semináři o daňové reformě na Slovensku ministr financí Mikloš, český stínový ministr financí Vlastimil Tlustý z ODS, seminář moderoval prezident Václav Klaus.

Ministr Mikloš připomněl, že rovná daň svou konstrukcí, jednoduchostí a nižší sazbou motivuje občany i podniky k jejímu placení. Ministr si zároveň od jejího zavedení slibuje příliv zahraničních investic a zvýšení ekonomického růstu. Podle Tlustého česká daňová reforma žádný motivační ani prorůstový prvek neobsahuje. "České reformě se neoprávněně říká reforma," řekl Tlustý, píše ČTK. Plánovaná reforma v ČR počítá se snížením daně z příjmu podniků z 31% na 24% až v roce 2006 a u daně z příjmu fyzických osob má být zachována progrese.

Daňová reforma na Slovensku má být rozpočtově neutrální, nižší přímé daně mají být kompenzovány vyššími nepřímými. V ČR by daňová reforma měla přinést do rozpočtu 26 miliard korun, zvýšení nepřímých daní tak bude větší než snížení přímých.

Rovnou daň na úrovni daně z příjmů fyzických osob navrhovala ODS v roce 2002 v rámci předvolební kampaně. Diskuse se však strhla kolem její 15procentní navrhované výše, která byla podle mnoha ekonomů včetně Patrie rozpočtově příliš nízká. (celou analýzu naleznete ZDE v rámci Makroekonomického přehledu za duben 2002)

Podle ČTK, moderátor Klaus stručně shrnul vystoupení ministra Mikloše do jediné věty: "Můžeme Slovensku závidět, že má ministra financí ekonoma." Náš ministr financí Bohuslav Sobotka je právník.

(zdroj: ČTK, Patria)


Váš názor
  • Stálo by za výpočet, kolik úředníků by ušetřila rovná daň v ČR.
    27.5.2003 12:35

    :o)
    Michal
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university