Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cesta do eurozóny - široká či úzká?

Cesta do eurozóny - široká či úzká?

21.05.2003 16:48
Autor: 

Evropský komisař Pedro Solbes již druhým dnem tvrdí, že noví uchazeči by měli do eurozóny vkráčet po úzkém chodníčku pětiprocentního kurzového pásma o délce dva roky. Tímto nápadem se mu podařilo vyděsit snad všechny bankovní rady a výbory centrálních bank ve střední Evropě. Zatímco středoevropští guvernéři usilovali spíše o zrušení povinného pobytu v systému ERM II předepisujícího třicetiprocentní fluktuační pásmo, Evropská komise se patrně rozhodla přitvrdit hru. Máme přistoupit na nová pravidla? Proč jsou středoevropské centrální banky zděšeny? (výroky Pedra Solbese o zúžení fluktuačního pásma v rámci ERM-II naleznete ZDE)

Se zavedením úzkého kurzového pásma se prakticky blížíme k pevnému měnovému kurzu. K prolomení povolených fluktuačních mezí by stačilo, aby ze současné úrovně koruna vůči euru posílila či oslabila o 70 haléřů. Pro autonomní měnovou politiku usilující o soulad úrokových sazeb a vývoje domácí ekonomiky by mohl zbýt jen velmi malý prostor. Tento problém by nevyvstal při těsné koordinaci hospodářských cyklů v eurozóně a zemích čekajících na euro. Dosavadní vývoj ovšem ukazuje, že domácí poptávka v těchto zemích má ke společnému trendu skutečně daleko.

Úzké pásmo nemusí odpovídat ani ekonomickým fundamentům, o které se komisař Solbes rád opírá. Středoevropské ekonomiky by měly postupně konvergovat ve své výkonnosti k průměru EU. Základem konvergence by měl být předstih růstu produktivity práce. Pokud by s ním spojený Samuelson-Balassův efekt vedl k více než jednoprocentnímu zhodnocení rovnovážného směnného kurzu ročně, potom by při nulovém inflačním diferenciálu (což nelze vyloučit), bylo úzké pásmo příliš těsné.

Úzké pásmo je ideální příležitostí pro spekulativní útoky. Je to celkem nedávno, co byl původní ERM systém s fluktuačním pásmem +-2,25% nahrazen systém ERM II s povolenými fluktuacemi +-15%. Ani tak mocné centrální banky jako je Bank of England neobstály nájezdu spekulativního kapitálu. Pro příklad ale nemusíme chodit daleko. Události v květnu 1997 na korunovém devizovém trhu mají mnozí z nás v živé paměti.

Evropská komise si patrně představuje, že bychom svou stabilitu měli prokazovat chůzí po úzké a kluzké lávce, ačkoli zakládající země eurozóny ke svému cíli kráčely po širokém mostu. S každou větší reorganizace portfolií v Londýně či New Yorku, s výměnou ministrů v Polsku, rozšířením SARS v Evropě apod. můžeme z úzké lávky spadnout a začít balancovat nanovo.

David Marek

Váš názor na vstup České republiky do Evropské unie můžete sdělit ve Fóru . Téma aktuálního Fóra zní: Je EU pro nás tak přitažlivá, jak tvrdí reklamní šoty?

Ankety na téma "Co především přinese uživatelům Patria.cz vstup do EU?" se můžete zúčastnit ZDE.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data