Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mediaprint požaduje náhradu škody 200 mil. Kč ... prohrané arbitráže však mohou ČR stát ještě desítky miliard

Mediaprint požaduje náhradu škody 200 mil. Kč ... prohrané arbitráže však mohou ČR stát ještě desítky miliard

21.5.2003 16:32
Autor: 

Prohraná arbitráž státu s CME láká "neúspěšné" firmy k následování. Na stůl ministerstva financí se v pátek dostal návrh na mimosoudní vyrovnání od Mediaprintu. Firma od státu požaduje podle ČTK 200 milionů korun jako odškodné za škodu, která jí vznikla v souvislosti s rozhodnutím soudu, který začátkem roku zrušil předběžné opatření, jež nutilo vydavatele deníků využívat krom společnosti PNS i Mediaprint. Mediaprint tvrdí, že vydavatelé českých deníků koncem minulého roku vypověděli distribuční smlouvu s Mediaprintem a tituly začali distribuovat jen přes PNS, kterou vlastní.

Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové zaměstnají tisícistránkové podklady k návrhu Mediaprintu ministerské právníky na odpovídající dobu. Je třeba prostudovat mj. spis antimonopolního úřadu.

Rakouská společnost Medienbeteiligungs a Ivan Kaufmann, vlastnící Mediaprintu, však chtějí vysoudit až 5 miliard korun, pokud situace na trhu distribuce tiskovin povede ke krachu společnosti.

Po více než 10miliardové ztrátě státu ve sporu s CME znamenají pro ČR velkou hrozbu ještě jiné kauzy. Do října má Česká republika čas na smírné vyřešení sporu o ochraně investic, který iniciovala European Media Ventures, S.A. v únoru 2003 v souvislosti s poškozením její investice do společnosti TV3, a.s. S ČR od minulého roku vede arbitrážní spor u stockholmského soudu pan William Nagel kvůli ochraně jeho investic do Českých radiokomunikací a požaduje v tomto případě pouhých 27 milionů dolarů. Kromě toho vede ČR spor o náhradu škody způsobené porušením dohody o ochraně investic se Salukou (Nomura), kde jde o 30 až 40 miliard korun, naopak ČR žaluje Saluku (Nomuru) o 3 až 8 miliard korun za porušení smluvních závazků a českých zákonů.

Podle mluvčí ministerstva financí Evy Novákové je sice pozice České republiky v těchto sporech velmi silná, nicméně podle našeho názoru podobné výroky padaly i v případě arbitráže s CME. Aby se do budoucna zamezilo obdobným sporům, je třeba ze strany všech státních orgánů důsledně postupovat podle veškerých platných dvoustranných mezinárodních dohod o ochraně investic, tvrdí ministerstvo financí.

Na mezinárodní arbitráž se možná obrátí také kanadská investiční společnost Frontier Petroleum Services (FPS) ve sporu o ochraně svých investic v Leteckých závodech Kunovice, kde investovala v roce 2001 205 mil. Kč. Termín podání žaloby nebyl ještě upřesněn, zástupce FPS říká, že půjde o částku výrazně převyšující původní investici.

Pokud by ČR prohrála všechny možné arbitrážní pře, musela by podle našich dubnových výpočtů vyplatit až 62 mld. Kč. Loni se státní dluh zvýšil na 369 mld. Kč (17,4% HDP), veřejný dluh podle předběžných výsledků na cca 450 mld. Kč (19,8% HDP). Podle našich projekcí, které již zahrnují odškodné pro CME, by na konci letošního roku mohl státní dluh vystoupit na 525 mld. Kč (22% HDP), veřejný dluh téměř na 600 mld. Kč (25% HDP). Přičteme-li dalších 52 mld. Kč, pokud by ČR byla donucena zaplatit všem výše zmíněným společnostem, vyšplhal by se státní dluh na 578 mld. Kč (24% HDP), veřejný dluh na 650 mld. Kč (27% HDP).

(zdroj: MF, Patria Online)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data