Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Francie – galského kohouta od stagnace zachránily zásoby

Francie – galského kohouta od stagnace zachránily zásoby

20.5.2003 12:59
Autor: 

Série předběžných odhadů hospodářského růstu na začátku letošního roku dnes pokračuje informacemi z francouzského statistického úřadu (INSEE). Na rozdíl od Německa, může Francie slavit, alespoň pokud se nepodívá pod povrch dnešních statistik.

Hrubý domácí produkt Francie se v 1. čtvrtletí zvýšil ve srovnání s předchozím kvartálem o 0,3% po poklesu o 0,1% v závěru loňského roku. V meziročním srovnání ovšem hospodářský růst zpomalil z 1,5% na 1,0%.

Pokud se zaměříme na rozbor mezikvartální změny HDP, zjistíme, že z poklesu vytáhly francouzskou ekonomiku především domácnosti a jejich chuť k utrácení. Výdaje na spotřebu domácností se zvýšily o 0,6%. Vláda je sice tlačena Evropskou komisí ke snížení rozpočtových schodků, nicméně spotřební výdaje vlády nesvědčí, že by si francouzská vláda chtěla utáhnout opasky. Spotřební výdaje vlády se sice zvýšily jen o 0,1%, investiční výdaje ovšem o 0,5%. K vybřednutí pomohlo francouzskému hospodářství také mírné oživení hrubé tvorby fixního kapitálu. Nejvýznamnější položka, investice nefinančních institucí, vzrostly o 0,5%. Domácí poptávka celkem přispěla k růstu HDP čtyřmi desetinami procentního bodu.

Právě stejný příspěvek, jen s opačným znaménkem, ovšem přinesl zahraniční obchod. Zatímco vývoz klesl o 0,7%, dovoz se ve stejné míře zvýšil. Přebytek v zahraničním obchodu se tak snížil ze 7,2 mld. eur na 5,8 mld. eur (ve stálých cenách roku 1995). Zhoršení výkonové bilance (obchodní bilance + bilance služeb) je logickým důsledkem zrychlení růstu domácí poptávky při zhoršení exportních možností. Nejdůležitějším obchodním partnerem je Německo, kam směřuje 14,5% francouzského exportu je pro Francii. O poklesu výkonu německého hospodářství jsem psali v komentáři Kam kráčíš Německo? – návrat recese potvrzen. Dalším důležitým odběratelem francouzského zboží je Itálie s 9procentním podílem na francouzském exportu. Italská ekonomika ovšem vykázala v 1. čtvrtletí mezikvartální pokles o 0,1%. Vývoj nejvýznamnějších světových a evropských ekonomik shrnuje následující graf.Mimo eurozónu patří mezi hlavní obchodní partnery Velká Británie a USA. Do Velké Británie směřuje 10% francouzského exportu, do USA 7,7%. Potíž je v tom, že francouzským firmám podráží nohy posilující euro. Vůči britské libře za posledních dvanáct měsíců euro posílilo o 13%, vůči dolaru o 26%. Francouzským exportérům nepomohla ani politická rozepře s USA při řešení krize v Iráku, kdy se na obou stranách fronty ozývaly poklesy k bojkotu zboží protivníka. Vývoz do USA se v 1. čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem snížil o 11%, dovoz o 4%. Pokles zahraniční poptávky negoval příspěvek domácí poptávky a spásou francouzské ekonomiky před stagnací se tak pro stala změna zásob.

Na závěr se podívejme na dosud známe výsledky z významných světových a evropských ekonomik nám bližší optikou, tj. prostřednictvím meziročních změn HDP.David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university