Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Výsledky Erste Bank za 1. čtvrtletí – odhad Patrie

Výsledky Erste Bank za 1. čtvrtletí – odhad Patrie

15.5.2003 18:24
Autor: 

Erste Bank zítra zveřejní své konsolidované výsledky za 1. čtvrtletí 2003. Předpokládáme, že výsledky budou nadále negativně ovlivněny zpomalením hospodářského růstu v západní Evropě, což sníží růst provozních výnosů a udrží relativně vysoké opravné položky k úvěrům na rakouském trhu. Nicméně konsolidovaný čistý zisk bude podpořen zvýšeným podílem akcií České spořitelny, kterou nyní Erste vlastní z 98 % (5. srpna 2002 koupila Erste dalších 38 % akcií ČS).

Česká spořitelna už zveřejnila své výsledky za první čtvrtletí podle českých účetních standardů, které indikovaly, že její provozní výsledky by měly být v souladu s našimi IAS projekcemi. Nečekáme tedy žádné velké překvapení.

Odhadujeme, že čistý zisk Erste „Core Group“ za rok 2002 vzroste o 17 % na 71 mil. EUR a že čistý zisk Erste Bank Group dosáhne 75 mil. EUR. Z výsledků „Core Group“ jsou vyloučeny rakouské spořitelny, které nejsou vlastněny Erste Bank, ale jsou konsolidovány do výsledků Erste Bank Group vzhledem k tomu, že jsou zahrnuty do systému křížových garancí.


Zdroj: Erste Bank, Patria Finance

Erste Bank nedávno neuspěla v privatizačním tendru na bulharskou státní DSK Bank. Ačkoliv z hlediska strategického výhledu banky a jejího postavení na trzích ve východní Evropě nejde o povzbudivou zprávu (akvizice by zvýšila potenciál růstu zisku banky po roce 2003), případné přeplacení by bylo pro akcii Erste Bank jasně negativní zprávou. Jelikož jsme možnou akvizici DSK Bank nezahrnuli do našich projekcí, ponecháváme k akciím Erste Bank nezměněno jak naše doporučení akumulovat tak naši 12M cílovou cenu 82 EUR.

Klíčovým faktorem, který ovlivní hospodaření Erste v budoucnosti, bude zlepšení hospodářské situace v Rakousku a výkonnost banky na domácím trhu. Co se týče potenciálních akvizičních cílů Erste ve východní Evropě, příští rok bude privatizována maďarská Postabank a Erste uvažuje o své účasti na její privatizaci.

Jan Hájek, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data