Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek běžného účtu platební bilance v 1. čtvrtletí 2003: 4,6% HDP

Schodek běžného účtu platební bilance v 1. čtvrtletí 2003: 4,6% HDP

15.05.2003 10:20
Autor: 

komentář doplněn
Česká národní banka dnes zveřejnila březnové údaje o platební bilanci. Schodek běžného účtu se prohloubil na 13,8 mld. Kč, což předčilo náš odhad ve výší 12 miliard. Celkové saldo běžného účtu za 1. čtvrtletí letošního roku by podle našich výpočtů mělo činit 24,8 mld. Kč, což odpovídá 4,6% hrubého domácího produktu. První kvartál však v tomto ohledu patří mezi příznivější část roku.

Zveřejňování dat z platební bilance na měsíční bázi, k němuž ČNB přikročila na začátku letošního roku, je jistě chvályhodným počinem. Rychlejší přístup k údajům o hospodářském vývoji, v tomto případě o vnějších ekonomických vztazích, by mělo zkvalitnit a zpřesnit ekonomické analýzy. Bohužel počínání ČNB provází jedna důležitá nejasnost - data o zahraničním obchodu. Tyto údaje přebírá ČNB od Českého statistického úřadu. Vždy poslední údaje jsou správné, ČNB nicméně nereflektuje zpřesnění a revize dat z předchozích měsíců. Takže nyní se ve statistických výkazech ČNB a ČSÚ shodují údaje o vývozu a dovozu za březen, nikoli však data za leden a únor. Že by ČNB se zahrnutím přesnějších dat čekala až tradiční červnové zveřejnění dat o prvním čtvrtletí? Nebo ČNB nedůvěřuje číslům z ČSÚ po nedávné rozsáhlé revizi. Každopádně je tento způsob statistické práce poněkud nešťastným.

Nyní k březnovým údajům. Obchodní bilanci jsem popsali v komentáři Zahraniční obchod v březnu: auta a drahá ropa. Je zřejmé, že zahraniční obchod se zbožím je hlavní příčinou prohloubení schodku běžného účtu. Bilance služeb se v březnu poprvé v letošním roce vymanila z deficitu a dosáhla přebytku 1,3 mld. Kč. Bilance výnosů podobně jako v předchozích dvou měsících překonala sedmimiliardový schodek. Na rozdíl od ledna a února se v březnové zprávě o platební bilanci nepíše o převodu prostředků ze zajišťoven tuzemským pojišťovacím ústavům související s loňskými povodněmi. V lednu poslaly zajišťovny do ČR 1 mld. Kč, v únoru 2,2 mld. Kč.

Změnám na finančním účtu tentokrát nedominovaly přímé zahraniční investice, ale příliv kapitálu způsobený snížením krátkodobých aktiv domácích bank v zahraničí. Tímto způsobem přiteklo do ČR 16,5 mld. Kč. Další příliv kapitálu generovaly emise dluhopisů hlavního města Prahy (5,3 mld. Kč) a čerpání půjčky od EIB českou vládnou (3,3 mld. Kč). Naopak odliv kapitálu představovaly nákupy zahraničních dluhopisů českými nebankovními subjekty v objemu 16,3 mld. Kč. Přímé zahraniční investice se v březnu snížily z jedenáctimiliardové úrovně dosažené v lednu a únoru na 6,6 mld. Kč. Odečteme-li ovšem reinvestovaný zisk, který statistici ČNB standardně odhadují na rovných 6 mld. Kč, dostáváme velmi nízký údaj.

Podívejme se ještě krátce na hodnocení za celé první čtvrtletí. Schodek běžného účtu se prohloubil na 24,8 mld. Kč z loňských 21,5 mld. Kč. Nebýt ovšem pomoci od EU na odstraňování povodňových škod a transferu prostředků od zajišťoven domácím pojišťovnám, byl by schodek o dalších sedm miliard vyšší. Prudce se zhoršila zejména bilance služeb. Loni v prvním čtvrtletí dosáhla přebytku 9,2 mld. Kč, letos pouze 0,9 mld. Kč, a to jen díky příznivým březnovým údajům. Na sektor služeb negativně dopadaly hospodářská stagnace eurozóny, válka v Iráku, důsledky loňských srpnových záplav. Určitý vliv mohou mít na dopravu a turistický ruch také obavy ze syndromu akutního respiračního selhání. Schodek běžného účtu ve výši zhruba 4,6% HDP (odhad Patrie) je ovšem stále spolehlivě kryt přílivem kapitálu na finačním účtu. Zatímco příliv kapitálu v podobě přímých zahraničních investic téměř přesně vykompenzoval odliv kapitálu u portfoliových investic, o dostatečný přísun kapitálu zajistilo snižování deposit tuzemských bank v zahraničí a čerpání půjčky od EIB českou vládou.

Za celý letošní rok prozatím očekáváme schodek běžného účtu ve výši 160 mld. Kč (7,0% HDP; 5,6 mld. USD) po loňském deficitu 121 mld. Kč (5,6% HDP; 3,8 mld. USD). Přes nárůst schodku běžného účtu by mělo být krytí přílivem kapitálu na finančním účtu dostatečné.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
15:36Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:48Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech
11:36Akcie se zvedají. Jak pevnou oporu dodají firmy?  
9:54Ifo: Německé firmy letos plánují snižování investic
9:05Rozbřesk: Zachrání Super-Mario (znovu) Evropu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data