Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Paramo se v 1. čtvrtletí nesvezlo na stoupajících rafinérských maržích

Paramo se v 1. čtvrtletí nesvezlo na stoupajících rafinérských maržích

9.5.2003 13:09
Autor: 

Další ze série článků o hospodářských výsledcích dceřiných společností Unipetrolu se zaměřuje na druhou rafinérii Unipetrolu - Paramo.
První graf na konci komentáře zachycuje vývoj tržeb, přidané hodnoty, EBITDA a marží, druhý ukazuje vývoj přidané hodnoty a rafinérských marží v CZK/t v jednotlivých čtvrtletích 2001 – 2003.

Na rozdíl od České rafinérské vykázalo Paramo v letošním prvním čtvrtletí horší tržby a zisky než ve stejném období loňského roku. Tržby činily za Q1 2003 877,9 milionu Kč, v roce 2002 to bylo 1,07 miliardy Kč, poklesly tedy o 18 %. Jsou ovlivněny prodejními cenami a objemovými prodeji, právě ty byly v letošním roce nižší kvůli celopodnikové provozní odstávce, k níž dochází jednou za dva roky a která probíhala během celého měsíce března.

Zisk EBITDA v Q1 2002 dosáhl 43,3 mil. Kč, letos se přesunul do červených čísel a firma zaznamenala ztrátu 36,5 mil. Kč. Poklesla i EBITDA marže ze 4,2 % na –4%. Ke zhoršení došlo i na úrovni přidané hodnoty – v prvním čtvrtletí 2002 dosáhla 87,2 mil. Kč, letos už pouze 16,6 mil. Kč (marže přidané hodnoty poklesla z 8,5 % na 1,8 %). Tyto výsledky jsou samozřejmě ovlivněny marží a objemem prodané produkce. A jak bylo řečeno výše, prodaný objem díky odstávce meziročně poklesl; byl tak více než vyvážen nárůst rafinérských marží v QI, jejichž vývoj ukazuje druhý graf (ty výraznou měrou přispěly ke zlepšení hospodaření České rafinérské).

Zdroj: Paramo, Patria Finance

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data