Koruna poté, co ráno vystoupila na nové maximum od ledna tohoto roku, odpoledne postupně ztrácela na závěrečných 31,36 Kč za euro, tedy dokonce přes páteční úroveň. Na oslabení české měny se projevil pád slovenské koruny, který byl způsoben intervencí tamní centrální banky. Ranní prodej eura za korunu jednou z domácích bank byl tak posledním pokusem udržet korunu na úrovni 31,20 Kč za euro. Zda se jednalo o spekulaci či reálný investiční zájem o českou měnu, není známo. K dolaru koruna díky vývoji eurodolarového trhu zůstává extrémně silná na 27,80 Kč/USD.
Nepředpokládáme, že se zítra výrazně změní situace na českém devizovém trhu, koruna se pravděpodobně bude nacházet v teritoriu 31,20 až 31,60 Kč za euro.
Dolar po otevření burzovní seance na Wall street prudce propadl zpátky do blízkosti nového čtyřletého minima k euru (1,1288 USD/EUR). Americké měně nepomohl ani nad očekávání dobrý výsledek aktivity ve službách za duben institutu ISM, naopak uškodit mohl méně známý průzkum o plánované redukci počtu pracovních míst v řadě amerických firem. I pro další dny není výhled pro dolar optimistický, stále je patrný silný zájem o euro díky nedůvěře v americkou ekonomiku a vyšším výnosům aktiv v eurozóně. Pozornost investorů se zaměřuje na zítřejší rozhodnutí FED o sazbách.
Slovenská koruna končí po intervenci na 41,15 SKK za euro, když její kurz centrální banka odpoledne srazila až na 41,20. Podle centrálního bankéře Mrvy kurz slovenské měny neodpovídal ekonomickým fundamentům. Polský zlotý bez významných pohybů končí na 4,246 PZL/EUR, forint mírně posílil na 245,0 HUF/EUR.
Radim Krejčí