Odpoledne přineslo evropským burzám dočasné vydechnutí od poklesového trendu, který na trzích převládal od dnešního rána. Hlavní indexy se buď vrátily do černých čísel, nebo se velmi těsně přiblížily nule - DJ STOXX50 -0.31%, DAX30 +0.04%, CAC40 -0.23%, SMI -0.91%, IBEX35 -1.44%. I trhy amerických futures kontraktů se zotavily a nyní se např. Nasdaq100 future obchoduje o necelé procento výše.
Důvodem tohoto obratu byly výrazně lepší než očekávané údaje o průmyslových objednávkách v USA - trh čekal hodnotu +1.2%, realita byla výrazně pozitivnější a dosáhla +2.2%. Na druhé straně však stojí data o zaměstnanosti, resp. nezaměstnanosti, která poskytují minimálně smíšený obrázek - míra nezaměstnanosti dosáhla 6% (nejvíce od roku 1994), zatímco nevýrobní sféra ztratila 48 tis. pracovních míst a výrobní sféra přišla o 95 tis. pozic.
Situace v rámci indexu DJ STOXX50 a jeho jednotlivých titulů se proti ránu však mnoho nezměnila. Nejhůře si dnes obchoduje nizozemský Unilever, který po čtvrtletních hospodářských výsledcích padá o 8.77%. Na druhém místě je ABN Amro, které si odepisuje 4.43% a na třetím je Swiss Re, klesající o 4.29%. Na straně růstu je bristký GlaxoSmithkline, který dnes roste o 4.08%, následovaný British Telecom Group (+3.57%) a Shell Ltd. (+3.43%).
Petr Žabža