Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čtvrtletní výsledky ČEZ hodnotíme jako neutrální

Čtvrtletní výsledky ČEZ hodnotíme jako neutrální

2.5.2003 12:05
Autor: 

Tento týden reportovala většina českých blue chips své hospodářské výsledky za první čtvrtletí 2003, mezi nimi i ČEZ. V tomto článku přinášíme jejich krátké shrnutí.

První níže uvedený graf ukazuje vývoj tržeb, prodejů v objemovém vyjádření a zisku před úroky, zdaněním a odpisy v jednotlivých čtvrtletích od roku 2001, čísla jsou založena na IAS standardech a jsou konsolidovaná. Ve vývoji tržeb i zisku je patrná sezónnost – vyšších tržeb a zisku z prodeje elektřiny dosahuje ČEZ vždy v prvním a posledním čtvrtletí.

V prvních dvou čtvrtletích roku 2002 byly tržby nižší než ve stejném období předchozího roku, ve druhé polovině roku tomu bylo naopak, kdy ČEZu se podařilo dosáhnout vyšších tržeb než v roce 2001. Za letošní první čtvrtletí vykázala společnost tržby z prodeje elektřiny ve výši 14,962 mld. Kč, což je o 5,8 % více než v roce 2002, celkové tržby vzrostly y-o-y zhruba o 1%.

Co se týče zisku na úrovni EBITDA, platí totéž co pro tržby - v roce 2002 zaostal zisk v první polovině roku za výší zisku z prvních dvou čtvrtletí 2001, na konci roku se to však podařilo vylepšit a zisk byl v meziročním srovnání vyšší. V prvním čtvrtletí letošního roku dosáhl EBITDA 7,784 mld. Kč, což představuje meziroční pokles o 3,9%.

Objemové prodeje za první čtvrtletí 2003 ještě zveřejněny nebyly. V roce 2002 se prodané množství elektřiny meziročně zvýšilo o zhruba 3%, ČEZu se podařilo pokles domácí poptávky po jeho elektřině více než kompenzovat zvýšeným exportem. V roce 2003 by již měl podíl na domácím trhu stoupat.


Zdroj: Patria Finance, ČEZ

Druhý graf ukazuje, že konsolidovaný EBITDA vykázaný podle mezinárodních účetních standardů ve všech čtvrtletích převyšuje nekonsolidovaný EBITDA počítaný podle českých účetních standardů, výjimkou je pouze třetí čtvrtletí 2002. Rozdíl je dán jednak odlišujícími se některými účetními principy obou standardů, a samozřejmě i počtem společností. Graf prezentujeme proto, že se domníváme, že CAS čísla naberou v následujících čtvrtletích na důležitosti, protože nebudou tolik ovlivněna probíhající restrukturalizací sektoru a bude na nich znát trendový vývoj v oblasti výroby elektrické energie.

Celkově hodnotíme vykázané výsledky za první čtvrtletí jako neutrální, ve druhém čtvrtletí by již konsolidované výsledky měly být ovlivněny akvizicí distributorů, která proběhla 1. dubna.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba