Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
S eurem nebo bez? Pravděpodobnost rozšíření eurozóny klesá

S eurem nebo bez? Pravděpodobnost rozšíření eurozóny klesá

28.4.2003 16:33
Autor: 

Od začátku loňského roku obíhá v peněženkách občanů členských zemí Evropské unie euro, až na Brity, Švédy a Dány, kteří využili svého práva ponechat si svou měnu. Řada politiků z těchto zemí by si přála brzké připojení k eurozóně. Śvédové budou o přijetí či nepřijetí eura hlasovat dokonce již letos 14. září. Jaké je ovšem rozložení sil mezi občany těchto zemí? Podívejme se, jak se měnil postoj Britů, Švédů a Dánů k euru od jeho uvedení do oběhu.

Začněme Dánskem. Dánové odmítli euro v referendu, jež se konalo 28. září 2000. Proti tenkrát hlasovalo 53%. Po roce se situace obrátila: 48% by podle průzkumů bylo pro, 46% proti. Poměrně bezproblémový start hotovostního eura naklonil váhy dále ve prospěch eura: v lednu 2002 bylo 57% Dánů pro přijetí eura. Podobně zapůsobilo zavedení eura na Švédy. Zatímco v polovině roku 2001 by pro euro hlasovalo 38%, odpůrci by získali 44%. V lednu 2002 by euro prošlo díky 51%, zatímco proti se vyjádřilo 44%. Ve Velké Británii příznivci eura nikdy neměli na vrch, ale i Britové po představení nových evropských bankovek a mincí částečně zjihli. Na začátku roku 2001 by pro euro hlasovalo 32% (proti: 61%). O rok později by euro získalo 42% hlasů a rezistence se snížila na 51%.

A jak vypadá situace po prvních narozeninách společné evropské měny? Jediný, kdo si udržel optimismus jsou Dánové. Podle průzkumu dánské centrální banky provedeného minulý měsíc by pro euro hlasovalo 64% Dánů. Tábor odpůrců se snížil na 33%. Ve Velké Británii se po vyprchání euro-euforie vrátil poměr odpůrců a příznivců eura k obvyklým hodnotám. Poslední průzkumy ukazují, že proti zavedení eura by hlasovalo 56%, pro pouze 30%. Možná proto se před dvěma týdny britský premiér Tony Blair a ministr financí Gordon Brown dohodli, že vláda neuspořádá referendum o přístupu k jednotné evropské měně do příštích parlamentních voleb. Nejpozději letos v červnu má ovšem ministerstvo financí vydat analýzu budoucnosti Británie s eurem a bez eura. Jedinou nadějí eurooptimistů na brzké rozšíření eurozóny zůstává Švédsko. Jenže Švédům se jejich koruna líbí čím dál víc a podpora zavedení eura v poslední době vytrvale klesá. Kdyby se referendum uskutečnilo již dnes, euro by dostalo pouze 34%, proti by hlasovalo 50% voličů.

Na začátku letošního roku se dokonce objevily spekulace, že by euro mohlo nahradit švýcarský frank nebo že by alespoň byla švýcarská měna tesněji svázána s eurem. Jednoznačnou tečku za podobnými spekulacemi učinil guvernér Švýcarské národní banky (SNB) Jean-Pierre Roth, když prohlásil, že Švýcarsko by nemělo z přijetí eura vůbec žádný užitek a takový krok by naopak poškodil konkurenceschopnost jeho ekonomiky. Navíc Švýcarsko by před přijetím eura muselo nejdříve vstoupit do EU, což Švýcaři ve referendu pořádaném v roce 2001 jednoznačně odmítli.

Euro nemá na růžích ustláno ani na domácí půdě. Podle evropského průzkumu veřejného mínění Eurobarometer z podzimu 2002 vyslovilo podporu společné měně 71% dotázaných. O půl roku dříve byl ovšem tábor eurooptimistů o čtyři procentní body větší. Za stejné období vzrostl podíl lidí, kteří s eurem nejsou spokojeni, z 19% procent na 24%.

V nedaleké budoucnosti budou pozornost přitahovat také průzkumy podpory zavedení eura u deseti nových členů Evropské unie. Význam ovšem budou mít pouze pro žurnalisty, neboť občané ani politici nových členů nebudou mít na rozdíl od Britů, Švédů a Dánů na výběr. Podmínky vstupu do EU se změnily a nyní je přijetí eura prostě povinné.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data