Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ani telekomunikace nepotvrzují, že rozvíjející se trhy by měly být rizikovější, než trhy rozvinuté (3. díl série)

Ani telekomunikace nepotvrzují, že rozvíjející se trhy by měly být rizikovější, než trhy rozvinuté (3. díl série)

17.04.2003 12:47
Autor: 

V předchozích článcích jsme se zabývali rizikovostí bankovních a petrochemických titulů na trzích ve střední a západní Evropě. Ani v jednom sektoru se nepotvrdil předpoklad vyšší rizikovosti rozvíjejících se trhů (českého, polského a maďarského), naopak v současné době jsou středoevropské tituly zmiňovaných sektorů méně volatilní ve srovnání s tituly v západní Evropě. Nepotvrzuje se tak ani teze, že investor by měl požadovat od investic do středoevropských bank nebo petrochemických společností vyšší míru návratnosti ve srovnání s investicí do akcií západoevropských společností, což mimo jiné zpochybňuje část tzv. konvergenční hry založené na tom, že riziko středoevropských společností se vstupem těchto zemí do EU poklesne a jejich valuace vzrostou.

Podívejme se nyní, zda výše uvedené platí v sektoru telekomunikací - následující graf popisuje vývoj anualizované volatility denních výnosů středoevropských telekomunikačních společností.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Volatilita všech čtyř telekomunikačních titulů zemí CE3 vykazuje podobný trend – postupný nárůst do poloviny roku 1999, pak relativně rychlý pokles a znovu rostoucí trend od začátku roku 2000, následovaný poklesem v průběhu roku 2002. V roce 1996 se přitom obchodovaly pouze akcie Českého Telecomu a Českých radiokomunikací, přičemž rizikovost Českých radiokomunikací byla v té době zhruba o 10 % vyšší než rizikovost Českého Telecomu. Na konci sledovaného období, tedy začátkem letošního roku, byl nejméně rizikovou investicí maďarský Matáv (33,3 %), následovaný polskou společností TPSA (37,6 %), zatímco obě české společnosti měly volatilitu vyšší než 40 %.

Situaci na západoevropských trzích, charakterizovanou vybraným operátorem a pro zajímavost i výrobcem telekomunikačních zařízení, zachycuje následující graf.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Také volatilita těchto společností v čase roste, kromě několika krátkých období poklesu, po většinu období je Nokia rizikovější než Deutsche Telekom (tj. výroba telekomunikačních přístrojů a zařízení byla víve riziková, než poskytování telekomunikačních služeb), na konci období je ale pořadí opačné, Nokia má volatilitu 61,4 % a rizikovost Deutsche Telekom vzrostla z 20 % v roce 1997 až na 65 % na začátku roku 2003.

Porovnáním obou regionů tedy dojdeme k závěru, že sice rizikovost telekomunikačních společností v obou regionech vzrostla až do poloviny roku 1999, větší nárůst však zaznamenaly obě západoevropské společnosti. A jejich volalilita je v současné době o 20 % vyšší než ve střední Evropě. Rizikovost Deutsche Telekom vzrostla do roku 2003 o 45 %, zatímco rizikovost středoevropských telekomunikačních společností se zvýšila pouze o 10 – 15 %, volatilita TPSA a Matávu dokonce poklesla oproti hodnotě, kterou dosahovala, když se s akciemi společností začalo obchodovat. Rizikovost Deutsche Telekom je nyní dvojnásobná oproti Matávu (který je majoritně vlastněn právě DT).

Ani v tomto sektoru se tak nepotvrzuje předpoklad vyšší rizikovosti rozvíjejících se trhů, naopak v poslední době dochází k poklesu volatility telekomunikačních společností ve střední Evropě, zatímco v západní Evropě rizikovost dále roste. To je dle nás v souladu s tím, že lokální operátoři nesdílí některé hlavní problémy operátorů západní Evropě, jako je např. vysoké zadlužení ústící v nutnost redukovat a restrukturalizovat dluh, předchozí období příliš vysokých investic nyní následované nutností prodeje některých aktiv apod.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Předchozí díly ze série „Je rizikovější investovat do západoevropských, či regionálních akcií“ naleznete zde:
2. část - bankovní sektor
1. část - petrochemický sektor


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
24.04.2024
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m