Klidný úterek byl na devizovém trhu vystřídán o něco rušnější středou, která se nese ve znamení posilování české koruny zpočátku ještě společně se slovenskou měnou. Kč dopoledne roste na 31,43 Kč za euro, tedy asi o deset haléřů ve srovnání se včerejším závěrem. Kurz koruny k dolaru potom sílí multiplikovaně díky pádu americké měny k euru - koruna prorazila 29,0 Kč/USD a pohybuje se kolem 28,99 Kč za dolar.
Po několikadenní nerozhodnosti přišly opět nákupní příkazy, které podpořily kurz koruny. Růst maloobchodních tržeb za únor byl o něco vyšší než bylo naše i tržní očekávání, spotřebitelská poptávka se tak stává motorem růstu naší ekonomiky, nicméně zhodnocení koruny nebylo reakcí na maloobchod. Posílení koruny kontrastuje s oslabením polského zlotého, tamní trh se připravuje na aukci 5letého dluhopisu a přeskupuje peněžní prostředky, což může souviset i s Kč. V tomto okamžiku je česká koruna jedinou sílící měnou v regionu.
Slovenská koruna sice ráno posílila na historické maximum 40,82 SKK/EUR, nicméně poté velmi rychle spadla zpátky na 40,98 SKK/EUR a je tedy slabší než včera odpoledne. Slovenská centrální banka totiž pohrozila intervencí, pokud bude pokračovat prudký růst SKK. Polský zlotý aktuálně slábne na 4,275 PZL/EUR, forint mírně ztrácí na 245,5 HUF/EUR.
Na českou korunu by mohl mít (pozitivní) vliv i nejnovější komentář viceguvernéra Oldřicha Dědka k stávající úrovni úrokových sazeb. Podle Dědka není potřeba dále snižovat sazby, to by mohlo být dokonce kontraproduktivní. Centrální banka by se měla podle viceguvernéra soustředit na boj s inflačním očekáváním. Dědek tak přispěl ke spekulacím trhu o úrokových sazbách, resp. o úrokových výnosech investic v českých korunách, ale také o ekonomickém růstu v ČR.
Sentiment na dolaru je stále negativní, euro by mohlo dále získávat. Důkazem toho je dopolední propad americké měny na 1,0842 USD/EUR. Pesimismus živí přetrvávající nedůvěra v americkou ekonomiku, kterou nestačí kompenzovat ani růst tamního akciového trhu, a nová geopolitická rizika, jež se přesunula směrem k Sýrii.
Radim Krejčí