Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kauza Union banka: únos, obvinění a rozkol ve vedení?

Kauza Union banka: únos, obvinění a rozkol ve vedení?

15.04.2003 12:33
Autor: 

Policie v noci zadržela ústeckého soudce Jiřího Berku, který na základě padělaných listin podezřele rychle poslal Union banku před 14 dny do konkurzu. Soudce byl podle ČTK obviněn ze zneužití pravomocí veřejného činitele. Podle vrchního státního zastupitelství bude soudce nejprve vyslechnut, chrání jej však silná imunita - se stíháním tak musel souhlasit i prezident a premiér, kteří tak učinili a podepsali i souhlas s uvalením vazby.

V souvislosti s únosem šéfa Union Group Roselliho byli podle ČTK obviněni tři lidé, pro dva z nich žádají vyšetřovatelé vazbu. Policie odmítá potvrdit zprávy o tom, že hlavním obviněným a organizátorem únosu je příbramský podnikatel a šéf místního fotbalového klubu Marila Jaroslav Starka. Podle ČTK je právě Starka jedním z mužů, který čeká na rozhodnutí o vazbě. V souvislosti s případem byla vyslechnuta ještě čtvrtá osoba, která vypovídala pouze jako svědek.

Giuseppe Roselli byl unesen minulý týden v pondělí i s bodyguardem (!!) a propuštěn v úterý večer, na policii se přihlásil sám. Mluvčí Invesmartu (většinového vlastníka Union group a Union banky) minulý týden tvrdil, že únosci donutili Roselliho podepsat řadu dokumentů.

Otázkou však je, zda Roselliho únos souvisí s Union bankou. Roselli totiž pravděpodobně žije také v Příbrami a se Stárkou se s největší pravděpodobností minimálně zná (Stárka je v Příbrami pojem a synonymum údajné městské mafie). Roselli je také ředitelem podniku Ortas, který získal v privatizaci od státu. Podle příbramských zdrojů Patria Online, byl však Ortas pod Roselliho vedením postupně rozprodáván, resp. jeho hlavní činnost, kterým byla výroba těžkých důlních strojů, byla postupně tlumena a části podniku za vysoké nájemné pronajímány (mohlo samozřejmě jít jen o obtížnou ekonomickou situaci v odvětví). Každopádně podle bývalých zaměstnanců Ortasu byly praktiky Roselliho "podivné", spekuluje se též o jeho spojení na tehdejšího šéfa Fondu národního majetku Tomáše Ježka a ceně za privatizovaný podnik.

Ačkoliv je tedy Starka jedněmi vnímán jako mafián, jiní příbramští občasné a podnikatelé tvrdí, že používá jen takové praktiky, které mu umožňují vyrovnat se s konkurencí ... a Marila je v lize relativně úspěšná. Únos tak ve skutečnosti nemusí být únosem a může být tedy například jen vyřizováním účtů vlivných příbramských podnikatelů. Podle jiných zdrojů byl Starka požádán o ochranu italského podnikatele a šéf Union group byl dobrovolně ukryt v nemovitosti v regionu. Tomu nasvědčuje také fakt, že podle ČTK jsou obvinění klasifikována zatím jen jako vydírání ve druhém nikoliv ve třetím odstavci, tzn. nepředpokládá se škoda velkého rozsahu (která by v případě nelegálního ovládnutí Union skupiny určitě nastala), dozor nad případem únosu má Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 2, nikoliv městské státní zastupitelství.

V samotné Union bance se vedení dohaduje o řešení nastalé situace, kdy hloubkový audit konstatoval, že je společnost předlužená a její majetek nestačí ani na pokrytí závazků. Část vedení chce poslat banku do konkurzu (ve kterém již byla po rozhodnutí ústeckého soudce, které však bylo na základě zfalšovaných dokumentů), generální ředitel Votoupal však včera podal návrh na vyrovnání. Dozorčí rada UB včera odvolala dva členy představenstva, kteří hodlali poslat banku do konkurzu, a tím se vzepřeli deklarované jednotě představenstva banky.

Kolem Union banky se tedy událo mnoho neobvyklých věcí kromě toho, že banka "jen" šatně hospodařila, což se může stát. Shrneme-li (1) obviněný soudce, který rychle rozhodoval, (2) únos šéfa Union group, o kterém lze spekulovat, (3) rozhodování o konečném osudu banky charakterizované rychlými změnami názorů v představenstvu. Ekonomickým problémem je: vyrovnání nebo konkurz UB - vyrovnání nahrává akcionářům (Invesmart), konkurz věřitelům. Otázkou vztahů v české společnosti potom jsou nelegální praktiky podnikatelů a možná i státních úředníků. Připomeneme-li potom sérii hrozících arbitráží vůči České republice po téměř již prohraném desetimiardovém sporu s CME o ochraně investic, nabývá obrázek ČR po několikaleté době klidu jasnějších kontur.

(zdroj: Patria Online, ČTK)

příloha: tisková zpráva ministra spravedlnosti
P r a h a – Vicepremiér vlády a ministr spravedlnosti Pavel Rychetský dočasně zprostil dnešního dne výkonu funkce soudce JUDr. Jiřího Berku, soudce Krajského soudu v Ústí nad Labem.

Proti JUDr. Jiřímu Berkovi bylo zahájeno trestní stíhání v souvislosti s jeho rozhodováním ve věci prohlášení konkursu na Union banku, a. s.

O dočasném zproštění výkonu funkce soudce rozhodl ministr spravedlnosti podle ustanovení § 100 odst. 1 písm. a) zákona č. 6/2002 Sb., o soudech a soudcích, ve znění pozdějších předpisů.

Rozhodnutí ministra spravedlnosti nabývá účinnosti dnem jeho doručení a bude trvat do pravomocného skončení trestního stíhání. Doručeno bude soudci Berkovi neprodleně.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:00London Stock Exchange Group PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
0:00National Beverage Corp (01/21 Q3)
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst v soukr. sektoru