Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tržní pozice Erste Bank na chorvatském trhu, připravuje se fúze

Tržní pozice Erste Bank na chorvatském trhu, připravuje se fúze

14.4.2003 12:54
Autor: 

Erste Bank koupila 85% podíl v chorvatské Riječka bance v dubnu 2002 za 51 mil. EUR. Tato transakce následovala poté, co Riječka oznámila dosažení kumulované ztráty 111 mil. EUR z podvodných arbitrážních operací hlavního dealera na měnovém trhu od roku 1998 do začátku roku 2002. Tato ztráta dosáhla 75 % vlastního kapitálu banky, která pak přešla zpět do státních rukou (původně ji vlastnila německá Bayerische Landesbank).

Za účelem úhrady této ztráty a stabilizace banky Erste Bank nejdříve snížila kapitál Riječka banky o téměř 50 % a pak ho opět navýšila o 80 mil. EUR až na 114 mil. EUR. Důsledkem těchto operací a následného odkupu akcií minoritních akcionářů stoupnul podíl Erste Bank na kapitálu banky na 96,5 %.

Podle výše celkových aktiv (1,44 mld. EUR) byla Riječka banka ještě na konci roku 2001 třetí největší bankou v Chorvatsku s téměř 8% podílem na trhu. Chorvatský bankovní trh je výrazně rozdělen podle regionů a Riječka byla největší bankou v severozápadním Chorvatsku. Její tržní podíl ale utrpěl výše zmíněnou kauzou (podvody v FX operacích), která vedla k masivnímu vybíraní vkladů v celkové výši 280 mil. EUR a její pozice se zhoršila, nyní je pátou největší chorvatskou banku. Za poslední rok ale banka opět zaznamenává výrazný nárůst objemu vkladů.

Riječka banka se prakticky rovnoměrně zaměřuje na drobnou i firemní klientelu. Relativně konzervativní úvěrová politika banky a poměrně špatná platebním morálka dlužníků v Chorvatsku vedla postupně k růstu podílu úvěrů drobné klientele až nad 50 %. Objem opravných položek k úvěrům činí cca 8 % jejich hrubé hodnoty (např. v České spořitelně je to 13 %). V oblasti klientských vkladů je Riječka méně orientovaná na drobné klienty (asi 50 % vkladů) ve srovnání s Českou nebo Slovenskou spořitelnou, což sice může napomáhat nižším provozním nákladům, na druhou stranu může vést k nižší stabilitě vkladů.

V tuto chvíli operují obě dceřiné společnosti Erste v Chorvatsku, tj. Riječka banka a Erste&Steiermarkische Bank, samostatně. Plánem je ale jejich fúze v polovině tohoto roku. Erste vlastní přímo v Erste&Steiermarkische Bank pouze 41 %, celková aktiva této dceřiné společnosti dosahovaly konce roku 2002 cca 1,0 mld. EUR a zisk 12 mil. EUR. Kombinovaný tržní podíl obou bank dosahuje přibližně 10 % (2 mld. EUR aktiv, 116 poboček a 0,6 mil. klientů).

Jan Hájek

Další články o Erste bank naleznete zde:
Chorvatský trh byl zatím posledním akvizičním cílem Erste Bank ve střední Evropě
Význam nebankovních služeb zůstává pro Slovenskou spořitelnu pouze omezený
Erste Bank koupí 3,1 % podíl České pojišťovny v České spořitelně
Tržní pozice Slovenské spořitelny, dceřiné společnosti Erste Bank
Slovensko – třetí nejdůležitější trh v rámci skupiny Erste Bank
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu (2)
Zisk Erste Bank v roce 2002 předčil očekávání především díky jednorázovým výnosům
Výsledky Erste Bank za rok 2002 – Rakousko vs. střední Evropa
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu
Erste Bank a charakter rakouského bankovního sektoru


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y