Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývozní a dovozní ceny: příznivý vliv směnných relací na obchodní bilanci se snižuje

Vývozní a dovozní ceny: příznivý vliv směnných relací na obchodní bilanci se snižuje

14.4.2003 10:36
Autor: 

komentář doplněn
Zároveň s daty o cenách v produkční sféře dnes ČSÚ přinesl také údaje o cenách v zahraničním obchodu. Dovozní ceny se v porovnání s únorem zvýšily o 0,4%, vývozní ceny o 0,3%. V meziročním srovnání zůstávají cenové změny na obou stranách zahraničního obchodu v záporném teritoriu: dovozní ceny -1,5%, vývozní ceny -1,7%.

Hodnota směnných relací se tak opět o něco snížila a s tím také příznivý vliv na nominální saldo zahraničního obchodu. Obvykle bývá tato informace obsažena ve zprávě ČSÚ, tentokrát tento údaj chybí. Námi provedený orientačně propočtený dopad vývoje směnných relací na celkovou obchodní bilanci ve srovnání s loňským únorem 2002 ukazuje na snížení schodku obchodní bilance o 0,3 mld. Kč. Pozitivní efekt na straně dovozu představoval 1,9 mld. Kč, zatímco negativní efekt na straně vývozu dosáhl 1,6 mld. Kč. Příznivý vliv směnných relací na saldo zahraničního obchodu podle očekávání postupně vyprchává. Svého vrcholu dosáhl v listopadu 2001, kdy činil 7,4 mld. Kč. Tenkrát byl dominantním faktorem výrazný pokles cen nerostných paliv. Posílení kurzu koruny udrželo příznivý vývoj dovozních cen a směnných relací po celý loňský rok. V druhé polovině roku ovšem příznivý dopad na obchodní bilanci začal slábnout a v letos v únoru téměř zmizel.

Známe-li údaje o cenách v zahraničním obchodu, můžeme spočítat reálné změny vývozu a dovozu. Podle našich orientačních propočtů se dovoz v únoru reálně meziročně zvýšil o 8,9% (v lednu o 7,4%), zatímco vývoz pouze o 1,5% (v lednu o 10,5%). Potvrdila se domněnka, že lednový výrazný vzestup vývozu představoval výjimečný výsledek, a nikoli obrat trendu. Zlepšení exportních statistik nenahrává současná hospodářský situace v západoevropských ekonomikách, Stačí se podívat na aktuální statistické výkazy a prognózy hospodářského růstu eurozóny či Německa. Po prvních dvou měsících nevypadá propočet dopadu reálného vývoje zahraničního obchodu na hrubý domácí produkt nijak příznivě. Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku ukrojil zahraniční obchod se zbožím z růstu HDP tři desetiny procentního bodu, v prvním kvartálu letošního roku by mohl negativní dopad dosáhnout dvou procentních bodů, možná i více.

David Marek


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data