Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny v průmyslu: drahá ropa a chemie

Ceny v průmyslu: drahá ropa a chemie

14.4.2003 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Index cen průmyslových výrobců se v průběhu března zvýšil o 0,3% po únorovém vzestupu o 0,4%. Nejvíce vzrostly ceny ropných rafinérií a chemických výrobků. Meziroční deflace v tomto segmentu ekonomiky se zmírnila na 0,4% z 0,7% o měsíc dříve. Farmářské ceny klesly o 1,1% a meziroční propad zemědělských cen dosáhl již 16%.

V březnu se v cenách rafinérských produktů naplno projevila eskalace cen ropy na světových trzích. Rafinérské ropné produkty podražily o 8,3% a postaraly se o silný impuls k vzestupu celkové cenové hladiny v průmyslu. V průběhu sledovaného období (tj. zhruba od půlky února do půlky března) sice cena ropy mírně klesla, zvýšení cen rafinérských produktů v ČR je však odezvou předchozího výrazného zdražování ropy. Vývoj na světových trzích s ropou a ropnými produkty v posledních týdnech přinesl obrat k lepšímu. Sázka na rychlé vyřešení situace v Iráku se obchodníkům s ropou vyplatila a ceny této suroviny výrazně klesly. Dubnová dodávka barelu severomořského Brentu se dnes prodává za 24,20 USD. Po třech měsících růstu cen rafinérií se tak otevírá prostor ke zlevnění velkoobchodních cen rafinérských produktů a návratu maloobchodních cen benzínu pod 25 korun za litr (průměr v ČR). Podobný osud provází ceny chemických výrobků. Vzhledem k tomu, že ropa či ropné deriváty bývají jednou z hlavních surovin, je podobnost cenových trendů nasnadě. V březnu se ceny v chemickém průmyslu zvýšily o 0,9%. Nezanedbatelný impuls ke zvýšení cen průmyslových výrobců již druhý měsíc v řadě přineslo zdražení výrobků zpracovatelského průmyslu jinde neuvedeného, což je reziduální položka indexu, o které bohužel ČSÚ v aktuální zprávě další informace neuvedl.

Zatímco v průmyslu se deflace zmírnila, v zemědělství se naopak prohloubila. V březnu se ceny zemědělských výrobců snížily o dalších 1,1% a meziroční propad cen se prohloubil z únorových 15,5% na 16,0%. Příčiny březnového poklesu cen jsou však rozdílné. Zatímco v únoru klesly ceny rostlinné produkce a zvýšily se ceny živočišné produkce, v březnu tomu bylo naopak. Na klesající dráhu se opět vydaly ceny jatečních prasat a stáhly s sebou celkový index cen zemědělských výrobů. Klesající ceny domácích farmářů a nízké dovozní ceny potravinářských výrobků naznačují další pokles cen v potravinářském průmyslu (v březnu se v této položce indexu cen průmyslových výrobců ceny meziměsíčně snížily o 0,2%, meziročně o 2,9%) a pokračování klesajícího trendu cen potravin, které tvoří pětinu koše, na němž se měří inflace ve spotřebitelských cenách.

Po odhlédnutí od vlivu nabídkových šoků a externích cenových vlivů zřetelných na cenách potravin a rafinérské produkce, by ceny v průmyslu stagnovaly. Z pohledu ČNB nepřináší aktuální údaje jednoznačnou informaci pro pohyb úrokových sazeb tím či oním směrem. Aktuální pokles cen ropy a vyhlídka na další snížení cen potravin mohou zažehnout novou vlnu spekulací na snížení úrokových sazeb, klíčovou informací při projednávání dubnové „velké“ situační zprávy v bankovní radě ČNB však podle nás bude zhodnocení nedávných revizí prognóz hospodářského růstu v EU a Německu směrem dolů.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba