Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Zajištěné fondy: novinka pro rizikově averzní investory

11.4.2003 13:52
Autor: 

Na českém finančním trhu je nabízeno poměrně velké množství otevřených podílových fondů, tzv. zajištěných. Tento typ fondů se od ostatních (peněžního trhu, dluhopisových, smíšených, akciových a fondů fondů) liší především tím, že svým podílníkům (investorům) nabízí zajištění navrácení minimálně 100% investované částky. Při využití tohoto finančního nástroje k investování je zřejmé, že jediné, co může investor na investici do zajištěných fondů ztratit, je její reálná hodnota (tzn. znehodnocení investice inflací).

Zajištěné fondy jsou různé. Liší se zejména metodou výpočtu (připisování potenciálních výnosů k hodnotě podílového listu). Například Československá obchodní banka nabízí zajištěné fondy, které mají dvě odlišné konstrukce – „click“ a „equisafe“.

Fondy s konstrukcí CLICK zajišťují investorům návratnost investice při splatnosti. Navíc má investor možnost získat výnosy, které jsou průběžně připisovány za jednotlivá meziobdobí. Meziobdobí jsou nastaveny na délku jednoho roku a po této době jsou výnosy vždy uzamčeny (zakliknuty) a příslušná hodnota výnosů připsána.
Jako příklad fungování click fondů můžeme předpokládat, že fond bude splatný za pět let (meziobdobí jsou stanoveny na délku jednoho roku) a má stanovený maximální připisovatelný výnos ve výši 10% a minimální 0%.V prvním roce zhodnocovaný koš dosáhl výnosu -+12% (započítává se 10%), v druhém roce pak –8% (započítává se 0%), ve třetím roce +5% (započítává se 5%), ve čtvrtém roce 0% (započítává se 0%) a pátém pak +15% (započítává se 10%).
Výsledkem je připsaný výnos ve výši 25%.

Fondy s konstrukcí EQUISAFE svým investorům garantují návratnost celé investované částky v době splatnosti. Princip tohoto druhu zajištěného fondu je založen na tom, že se investor podílí určitým (předem daným) procentem na zhodnocení určeného indexu (či koše indexů). Participace investora (resp. jeho výnosů) se pohybuje v rozmezí 55% až 120%.
Jako příklad fungování equisafe fondů budeme předpokládat, že fond bude mít stejnou délku splatnosti jako v předchozím příkladu (tj. 5 let) a podíl na výnosu bude činit 90%. Výnosy ponecháme zcela stejné jako v předchozím příkladu (tzn. že fond zhodnotil svá aktiva přibližně o 24,2%).
Výsledkem je připsaný výnos ve výši cca 21,75%.

Z jednoduchých příkladů je patrné, že v případě, že by fond dosáhl vyššího výnosu za celé období, než je maximální hranice kumulovaných připisovaných výnosů u fondů s konstrukcí CLICK (v příkladu je max. 10%, tzn. za pět let 50%), je výhodnější investovat do fondů s konstrukcí EQUISAFE.

Mezi správce, kteří na českém trhu nabízejí zajištěné fondy, patří i HSBC Bank plc., která nabízí svým investorům růstové zajištěné fondy. Tato společnost nabízí například Růstový fond Nasdaq Annual, který je svou konstrukcí velmi blízký fondům ČSOB založených na principu CLICK (uzamykání výnosů v meziobdobích celého investičního horizontu fondu). HSBC Bank plc nabízí mimo jiné i Růstový asijský fond PLUS, který je svou konstrukcí naopak velmi blízký fondům ČSOB, které jsou založeny na principu EQUISAFE.

Investice do zajištěných fondů je zajímavá zejména pro ty, kteří mohou finanční prostředky investovat na dobu přibližně 4 až 5 let. Takovou splatnost totiž zajištěné fondy zpravidla mají. Při poptávce po zajištěných fondech je dobré mít na zřeteli, že tyto fondy mívají upisovací období, ve kterých je možné do nich investovat. A aby investor nemusel platit příliš vysoké poplatky, neměl by z fondu vystupovat dřív než v době splatnosti.

David Fuchs, katedra financí na ESF MU v Brně

Přehled výnosnosti všech otevřených podílových fondů za minulý týden naleznete ZDE

Pokud Vás zajímají informace o možnostech investování Vašich volných prostředků, potom navštivte sekci Akcie&Fondy v části Fondy. Kromě výhod a nevýhod jednotlivých investičních variant zde můžete nalézt také velmi zajímavé srovnávací tabulky a kalkulátor nejvýnosnější investice.

Předchozí díly seriálu o investičních fondech:
Fondy penežního trhu nebo dluhopisů? … záleží na tom, chcete-li riskovat
Otevřené podílové fondy - spoření nebo solidní investiční alternativa?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.5.2018
18:13Kdy skončí ropní giganti?
17:38Evropské banky pod tlakem - v hlavní roli Itálie! ČEZ -1,6%, USA v červeném
17:33Po negativním ránu se řada trhů stabilizuje, koruně zůstávají ztráty. Trump stále na scéně  
17:01Rusnok: Pomalejší růst koruny může otevřít dveře k rychlejšímu zvyšování sazeb
16:56Hrozí útok investičních „čelistí“. Jak na něj reagovat?
16:17Jak to bude s výplatou dividendy banky Moneta?
16:15Akcionáři Lowe's čekali horší scénář. Akcie rostou  
16:09Pražská burza, finanční trhy: Diskutujte s analytikem a makléřem Patrie 4. června v Liberci!
15:45EUC a.s.: Dluhopis VAR/22 - úroková sazba na druhé výnosové období
15:33Roboti v polích mohou znamenat potíže pro agrochemické giganty
13:48Soros projevil Tesle důvěru? Možná mu šlo o něco úplně jiného
13:29EK varovala ČR, že penzijní systém může ohrozit veřejné finance
12:57Evropská komise: ČR plní dvě ze čtyř kritérií pro přijetí eura
12:22Jak Sephora vybudovala impérium a přežila apokalypsu
11:08Nálada v eurozóně na 15-ti měsíčních minimech, je čeho se bát?
10:38VIG táhne PX nahoru. Výsledky posílají akcie o 0,96 % výš  
10:21Trump není spokojený a odnáší to i koruna. Optimismus z úvodu týdne je pryč  
9:43Americký Kongres uvolnil pravidla pro dozor nad bankami
9:17Rozbřesk: Koruna opět ztrácí půdu pod nohama
8:55Pojišťovna VIG ve čtvrtletí s lepším ziskem i inkasem pojistného

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
  16:00USA - Prodeje nových domů
  20:00USA - Zápis z jednání FOMC