Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance za únor: výplata zajištění a zapomenutá revize

Platební bilance za únor: výplata zajištění a zapomenutá revize

11.4.2003 11:06
Autor: 

Od letošního roku zveřejňuje ČNB údaje o platební bilanci na měsíční bázi. Data je potřeba brát s určitou rezervou, neboť kvartální údaje (za 1. čtvrtletí budou zveřejněny v červnu) se mohou výrazně lišit od předběžných měsíčních odhadů.

Vadou na kráse je skutečnost, že ČNB ve dnes zveřejněných statistických výkazech neopravila údaje o zahraničním obchodu. Nadále uvádí schodek obchodní bilance za leden 3,8 mld. Kč, ač jej ČSÚ revidoval na 2,8 mld. Kč. Zdá se, že na statistiky zahraničního obchodu v poslední době lepí smůla. V dalším textu vycházíme z revidovaných údajů o vývozu a dovozu. Hodnota salda běžného účtu je tedy také jiná, než údaj vykazovaný ČNB.

Schodek běžného účtu se prohloubil na 9,5 mld. Kč z 3,0 mld. Kč v lednu. Hlavní příčinou je fakt, že lednové údaje vylepšil přísun prostředků z EU na krytí povodňových škod ve výši 4 mld. Kč. Tato částka se objevila v bilanci běžných převodů, která je součástí běžného účtu. Zbylou miliardu a půl rozdílu mezi lednem a únorem zajistilo prohloubení schodku obchodní bilance z 2,8 mld. Kč v lednu na 4,3 mld. Kč v únoru. Běžný účet v lednu i únoru ovlivnil převod prostředků ze zajišťoven tuzemským pojišťovacím ústavům související s loňskými povodněmi. V lednu poslaly zajišťovny do ČR 1 mld. Kč,v únoru 2,2 mld. Kč.

Finanční účet platební bilance již tradičně nejvíce ovlivnily přímé zahraniční investice. Ze zahraničí touto formou do ČR přiteklo 10,7 mld. Kč (v lednu 11,2 mld. Kč). Větší část z uvedených cifer ovšem tvoří odhad reinvestovaného zisku, který ČNB pro oba měsíce stanovila na rovných 6 mld. Kč. V konečných datech nás revize téměř jistě nemine. Druhou významnou položkou ovlivňujícím vývoj finančního účtu jsou nákupy zahraničních dluhopisů domácími bankami. Tyto operace představují odliv portfoliových investic a snižují přebytek finančního účtu. V lednu tuzemské banky nakoupily dluhopisy za 12 mld. Kč, v únoru za 6,5 mld. Kč. Někde se přebytek likvidity českého bankovního sektoru ventilovat musí a investovat do repo operací s ČNB není v dnešních dobách zrovna nejvýhodnější (přesto tímto způsobem domácí bankovní sektor investuje více než 500 mld. Kč!). Na straně druhé nakupovali v únoru zahraniční investoři české dluhopisy, což schodek v bilanci portfolivých investic zmírnilo. Přebytek finančního účtu v únoru činil 10,6 mld. Kč.

Z uvedených údajů je patrné, že platební bilance v únoru byla téměř vyrovnaná. Tomu odpovídá skutečnost, že na devizovém trhu nebyly patrné žádné výraznější tendence k posilování či oslabování kurzu koruny.

David Marek


Váš názor
 • Školácká chyba
  11.4.2003 13:32

  " ... Z uvedených údajů je patrné, že platební bilance v únoru byla téměř vyrovnaná ... " To asi sotva. Platební bilance je z definice vždy vyrovnaná. Na tom se nic nezmění, i kdyby padly pomníky všech diktátorů nebo demokratů světa.
  • chyba nebo omyl?
   11.4.2003 13:39

   pravda, a když nepadnou pomníky, tak se to dorovná položkou chyby a omyly ...:) (proč jsou chyby a omyly tak vysoké???) Autorovi zřejmě něco vypadlo, školáckou chybou bych to tudíž radši nenazval
   Marek T.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y