Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petrochemický průmysl v regionu – český titul opět s nejvyšším výnosem i rizikem

Petrochemický průmysl v regionu – český titul opět s nejvyšším výnosem i rizikem

10.4.2003 13:57
Autor: 

Poté, co jsme v minulých článcích porovnali rizikovost a výnosnost akcií telekomunikačních společností a bank v Čechách, v Polsku a Maďarsku, budeme se věnovat sektoru petrochemického průmyslu. Připomeňme, že sledujeme celkové riziko (tj., systematické i nesystematické) pomocí koeficientu variace (poměr směrodatné odchylky a průměrné ceny akcie; udává, jakou „část průměru“ tvoří jedna standardní odchylka). Doposud byly v uvedeném období nejrizikovější investice do českých titulů – Českého Telecomu a Komerční banky.

Riziko

Následující graf ukazuje vývoj historické (12ti měsíční) volatility denních uzavíracích cen jednotlivých akcií Unipetrolu, polského PKN Orlen a maďarského MOL za 12 měsíců (od února 2002 do února 2003), počítané jako koeficient variace.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

Také v tomto sektoru rizikovost české společnosti převyšuje rizikovost obou zahraničních společností, a to v některých obdobích až dvojnásobně. V únoru 2002 Unipetrol začíná na hodnotě 15 %, dále se zvyšuje a od dubna 2002 do listopadu 2002 se pohybuje blízko nebo nad 20 %. Začátkem letošního roku se volatilita tohoto titulu snížila až na 10 %, stále však zůstává nejrizikovější investicí. Do září 2002 je nejméně volatilní akcie PKN Orlen, její volatilita se drží až do ledna letošního roku víceméně na úrovni 8 %, v září 2002 až do února 2003 vystřídal PKN na pozici nejméně rizikového titulu MOL. V únoru 2003 se opět pořadí mění, nejméně rizikové jsou akcie PKN (6,3 %), volatilita MOL je nepatrně vyšší ( 6,4 %).

Návratnost

Z pohledu návratnosti se ex post jako nejlepší jeví investice do Unipetrolu, který jako jediný ve sledovaném období posílil, a to o 18 % (toto posílení bylo z velké části způsobeno zrušením prvního privatizačního pokusu), akcie PKN a MOL poklesly, a to o 18 %, resp. o 4 %.

Riziko/návratnost

Unipetrol s nejvyšším výnosem a rizikovostí tak opět potvrzuje jeden ze základních předpokladů teorie ekonomie a financí – pozitivní vztah mezi požadovanou mírou návratnosti a rizikem (jinak řečeno averzi vůči riziku u většiny investorů). Opět ovšem dodejme, že pro posouzení návratnosti investice je v případě akcií období jednoho roku příliš krátké a výše uvedené tak slouží pouze pro ilustraci jednoho z možných konceptů posuzování určité investice.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data