Koruna zastavila růstový vývoj předešlých dnů a dnes dopoledne stagnuje na 31,35 Kč za euro, resp. pohybuje se v rozmezí 31,30 až 31,40 Kč/EUR. Na mírně pozitivní údaj o průmyslové produkci česká měna zatím reaguje jen vlažně.
Otázkou dalších dní bude, zda se posilování koruny již zastavilo, zda a kdy bude koruna korigovat růst a oslabí na úrovně kolem 31,50 Kč za euro nebo zda začne oslabovat opět směrem k 32,00 Kč/EUR. Velmi pravděpodobná je korekce růstu z předchozích dní, úroveň 31,30 Kč/EUR se jeví jako technicky i fundamentálně velmi silná. Očekáváme proto pozvolné oslabování, na úrovně kolem 32,00 Kč za euro se však patrně v nejbližší době nepodíváme, vzhledem k blížícím se referendům o vstupu do EU v jednotlivých kandidátských zemích. Z pohledu střednědobého vývoje bude kurz koruny závislý také na vývoji sazeb ČNB a ECB, známkách ekonomického oživení v zahraničí a procesu schvalování fiskální reformy ministra Sobotky.
Dolar v průběhu asijského obchodování dále prohluboval včerejší propad, aktuálně je kurz americké měny k euru 1,0772 USD/EUR. Na dolaru se včera večer negativně projevil pád akciového Wall street. Dnes budou v centru pozornosti investorů údaje o únorovém zahraničním obchodu USA, tedy otázka výše deficitu. S tím, jak se začnou na trzích prosazovat opět ekonomické faktory, bude velkou otázkou spotřebitelská a podnikatelská důvěra. Pokud se s koncem války indikátory nezlepší (zítra bude zveřejněn index Michiganské univerzity), bude dolar pod velkým tlakem. Koruna se díky eurodolarovému vývoji dnes dopoledne dostává až na 29,12 Kč/USD.
Také ostatní středoevropské měny více méně vyčkávají, jediný polský zlotý dnes dopoledne ještě posiluje na 4,258 PZL/EUR. Polská centrální banka přitom kritizuje koncepci fiskální reformy ministra Kolodka, reforma údajně narazí na nedostatek příjmů. Slovenská koruna se drží nad 41,00 SKK/EUR a forint stagnuje na 244,3 HUF/EUR.
Radim Krejčí