Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komerční banka – nejvyšší riziko, nejvyšší výnos z hlavních bankovních titulů v regionu

Komerční banka – nejvyšší riziko, nejvyšší výnos z hlavních bankovních titulů v regionu

09.04.2003 12:51
Autor: 

V minulém článku jsme porovnávali rizikovost a výnosnost investice do akcií největších telekomunikačních společností v ČR, Polsku a Maďarsku. Rizikovost jednotlivých titulů můžeme navzájem porovnávat pomocí charakteristiky variability – koeficientu variace, který počítáme jako poměr směrodatné odchylky a průměrné ceny akcie.
Připomeňme, že celkové riziko, měřené např. výše uvedeným způsobem, můžeme rozdělit na systematické, které investor neovlivní, a na nesystematické, které může investor minimalizovat diverzifikací portfolia.
Nyní stejným způsobem, jako v minulém článku u telekomunikací, porovnáme riziko a výnosnost bankovních titulů v těchto třech zemích.

Riziko

Následující graf ukazuje vývoj historické (12ti měsíční) volatility denních uzavíracích cen jednotlivých akcií Komerční banky, polské Pekao Bank a maďarské OTP Bank za 12 měsíců (od února 2002 do února 2003), počítané jako koeficient variace.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

V únoru 2002 byla nejrizikovější akcie Bank Pekao, jejíž volatilita dosahovala 13,6 %, OTP 9,4 % a nejméně riziková byla akcie Komerční banky 9,3 %. Volatilita všech tří titulů zpočátku rostla, v dubnu 2002 se Komerční banka dostává na první místo – její rizikovost dosáhla maxima v červnu minulého roku, kdy přesáhla hranici 25 %, poté se však snižovala a do února letošního roku poklesla o více než 10 %. Stejně tak i rizikovost polské Pekao Bank a maďarské banky OTP Bank od poloviny loňského roku klesá až na hodnotu 9,9 %, resp. 6,5 % v únoru 2003, kdy volatilita Komerční banky je 14,5 %.

Výnosnost

Také co se týče výnosnosti investic, mezi bankovními tituly opět dominuje Komerční banka, jejíž akcie se za 12 měsíců od února 2002 zhodnotila o 70 %. Hluboko pod ní je výnosnost akcií OTP Bank ve výši 12 %, polská Pekao Bank oslabila o 15 %.

Riziko/výnosnost

Porovnáme-li výše uvedené rizikovosti a výnosnosti jednotlivých titulů, vidíme, že I v bankovním sektoru se potvrzuje teoretický předpoklad, že čím větší rizikovost akcie, tím větší výnosy by měla nést.
Opět ovšem dodejme, že pro posouzení návratnosti investice je v případě akcií období jednoho roku příliš krátké a výše uvedené tak slouží pouze pro ilustraci možného konceptu posuzování určité investice. Navíc je pro posouzení profilu riziko/návratnost často vhodnější použít pouze systematickou část celkového rizika.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Dialog Semiconductor PLC (12/20 Q4, Bef-mkt)
Dollar Tree Inc (01/21 Q4, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (12/20 Q4)
Marvell Technology Group Ltd (01/21 Q4, Aft-mkt)
Okta Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Shop Apotheke Europe NV (12/20 Q4, Bef-mkt)
Snowflake Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Splunk Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Vivendi SE (12/20 Q4, Aft-mkt)
8:30Stellantis NV (12/20 Q4)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách