Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Význam nebankovních služeb zůstává pro Slovenskou spořitelnu pouze omezený

8.4.2003 13:15
Autor: 

Slovenskému bankovnímu trhu dominují Slovenská spořitelna, Všeobecná úvěrová banka a Tatra banka, jejichž celkový tržní podíl je 51 % na bankovních aktivech a 64 % na primárních vkladech. Erste Bank drží 67 % podíl ve Slovenské spořitelně (SLSP) a drží kupní opci na další 20% podíl EBRD. V minulém článku, který naleznete zde, jsme uvedli, že vedoucí pozice SLSP na trhu je mj. dána rozsáhlou sítí poboček, největším počtem klientů a celkovou sumou aktiv.

Tržní pozice spořitelny podle objemu poskytnutých úvěrů se v minulosti výrazně zhoršila kvůli vyvedení nekvalitních úvěrů do státní agentury a kvůli přísné úvěrové politice v poslední době, její podíl klesl na 10 % ke konci roku 2002 (v prosinci 2000 to bylo ještě 17 %). Věříme ale, že se po nastavení standardního risk managementu v bance tento trend letos obrátí a SLPS bude profitovat z očekávaného boomu úvěrování domácností. Podíl úvěrů na aktivech ve výši 16 %, který výrazně zaostává za průměrem v sektoru 31 %, a silná kapitálová pozice indikuje, že banka má výrazný prostor pro úvěrovou expanzi.


Zdroj: SLSP, VÚB, Tatra banka, NBS, Patria Finance

Slovenská spořitelna si ale zachovává poměrně silnou pozici na trhu úvěrů drobným klientům, má např. cca 27% podíl na trhu hypotéčních úvěrů. Tento podíl ale reprezentuje objem pouhých 3,1 mld. Sk. Dynamický nárůst tohoto segmentu úvěrového portfolia banky se předpokládá také díky pokračujícímu růstu reálných příjmů a spotřeby domácností a také díky výrazné podpoře hypoték státem (250 bps v roce 2003, dříve dokonce 450 bps).

Kromě stavebního spoření zůstává zatím význam nebankovních finančních služeb ve skupině SLSP poměrně nízký. 1. Stavební spořitelna, kde má SLSP 35% podíl, v současnosti disponuje 30 mld. Sk vkladů a udržuje si 74% podíl na trhu. Ke konci roku 2001 začala SLSP poskytovat produkty kolektivního investování, které se na čistých prodejích roku 2002 na Slovensku podílely ze 34 %, v absolutním vyjádření jde ale o relativně nízký objem 2,5 mld. Sk. Tato čísla indikují, že potenciál tzv. křížových prodejů je nyní (i ve střednědobém horizontu) ve skupině SLSP pouze omezený, ačkoliv změny k lepšímu lze očekávat (obzvláště ve spojení s uplatňováním know how mateřská Erste Bank).

Jan Hájek

Další články o Erste bank naleznete zde:
Erste Bank koupí 3,1 % podíl České pojišťovny v České spořitelně
Tržní pozice Slovenské spořitelny, dceřiné společnosti Erste Bank
Slovensko – třetí nejdůležitější trh v rámci skupiny Erste Bank
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu (2)
Zisk Erste Bank v roce 2002 předčil očekávání především díky jednorázovým výnosům
Výsledky Erste Bank za rok 2002 – Rakousko vs. střední Evropa
Postavení Erste Bank na rakouském bankovním trhu
Erste Bank a charakter rakouského bankovního sektoru


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba