Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Český Telecom je z hlediska celkové volatility nejrizikovější telekomunikační akcií v regionu

Český Telecom je z hlediska celkové volatility nejrizikovější telekomunikační akcií v regionu

8.4.2003 12:39
Autor: 

V tomto textu se budeme věnovat porovnávání rizikovosti a výnosnosti investice do sektoru telekomunikací, resp. hlavních telekomunikačních společností, jejichž akcie jsou obchodovány na pražské, budapešťské a varšavské burze.

Riziko

Připomeňme, že celkové riziko můžeme rozdělit na systematické, které investor neovlivní, a na nesystematické, které může investor minimalizovat diverzifikací portfolia. Je proto běžně přijímaným předpokladem, že investoři jsou odměněni vyšší návratností pouze za podstoupení systematického rizika.

Celkové riziko může být reprezentováno směrodatnou odchylkou cen akcií, respektive koeficientem variace, což je směrodatná odchylka dělená průměrem. Např. dosahuje-li koeficient variace 10%, pak jedna směrodatná odchylka představuje 10% průměrné ceny. Tato relativní charakteristika variability/rizika pak umožňuje porovnání rizikovosti několika titulů.

Následující graf ukazuje vývoj historické (12ti měsíční) volatility denních uzavíracích cen jednotlivých akcií za 12 měsíců (od února 2002 do února 2003), počítané jako koeficient variace.


Zdroj: Patria Finance, Bloomberg

V únoru minulého roku byla nejrizikovější akcie polské telekomunikační společnosti TPSA (21,7 %), ovšem během posledních 12 měsíců se volatilita cen jejích akcií snižovala a v únoru 2003 už je TPSA z historického pohledu nejméně rizikovou společností ze všech tří porovnávaných. Cena akcií Matávu je téměř po celých 12 měsíců nejméně volatilní, výjimkou je pouze červen 2002 a leden 2003, kdy volatilita TPSA klesá pod hodnoty Matávu. Jako nejrizikovější se nyní jeví akcie Českého Telecomu, jejichž volatilita byla v únoru 2003 13 %, následuje Matáv s rizikovostí 10,8 % a nejmenší je volatilita TPSA (8,9 %).

Výnosnost

Co se týče výnosnosti investic do jednotlivých titulů, je předpoklad pozitivního vztahu mezi požadovanou mírou návratnosti investice a jejím rizikem jedním ze základních stavebních kamenů finanční teorie i praxe. Tato závislost je ovšem specielně u investic do akcií, a to hlavně v kratších časových horizontech, často ex post velmi slabá.

Co se týče návratnosti za posledních 12 měsíců, všechny tři telekomunikační tituly sledovaném období oslabily. Cena nejrizikovější akcie Českého Telecomu klesla o 6 %, TPSA ztratila 19 % své hodnoty a nejméně volatilní Matáv poklesl o 18 % (vyjádřeno v lokálních měnách).

Riziko/výnosnost

Nejmenší pokles ceny akcie Českého Telecomu je tedy sice v souladu s teoretickými předpoklady, nicméně konečným cílem investorů je samozřejmě zisk, nikoliv co nejmenší ztráta. Dodejme ovšem, že pro posouzení návratnosti investice je v případě akcií období jednoho roku příliš krátké a výše uvedené tak slouží pouze pro ilustraci možného konceptu posuzování určité investice.

A také opět upozorněme, že v tomto článku bylo porovnáváno celkové riziko a návratnost, porovnání systematického rizika a návratnosti za sledované období by mohlo vyústit v rozdílné závěry.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data