Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Válka v Iráku a světová ekonomika: týden druhý (opak.)

Válka v Iráku a světová ekonomika: týden druhý (opak.)

03.04.2003 13:40
Autor: 

Válka v Iráku probíhá již téměř dva týdny a obrázky hořících domů, amerických a britských tanků i bombardérů zdomácněly na našich obrazovkách. Navíc se zdá, že válka bude s námi delší dobu, takže celý svět a především ekonomiky se učí s válkou žít. Je konec hysterickým obavám i euforickému nadšení, většina ekonomických analýz je „back to basics“, tj. zabývá se stejnými trendy a problémy jako před válkou, snad jen s rozdílem, že málokdo si dnes troufne označit válku za ekonomický stimul. Jak si vedou jednotlivé země respektive regiony?

V Americe utrpěl prezident Bush porážku v Senátu (poměrem 48:51), kde neprosadil svůj návrh na snížení daní o 730 miliard dolarů v příštích deseti letech. Několik republikánů se přidalo k sjednoceným demokratům a prosadili snížení daní „jen“ o 350 miliard dolarů, především proto, že se obávali rozpočtových dopadů masivního snížení daní v období rostoucích výdajů na válku v Iráku. Z ekonomického pohledu jde zřejmě o uvážlivé rozhodnutí, neboť i takto zůstává program snižování daní na trajektorii k razantnímu poklesu a ještě zbývá dohadovací řízení mezi Sněmovnou (která prezidenta již dříve podpořila) a Senátem. Nevítanou obětí neshod v americkém Kongresu bude zřejmě eliminace daně z dividend, kterou navrhoval George Bush, která se ale nezamlouvá populističtěji založeným členům Kongresu USA.

Problémy s parlamentem naopak nemá britská vláda, především díky britskému systému vlády, kde vláda má dominantní postavení. A zdá se, že kancléř Gordon Brown se rozhodl pro riskantní strategii „spend and tax“, tj. tradiční labouristickou politiku vysokých výdajů. Již v předchozích rozpočtech masivně navýšil prostředky na vzdělávání a zdravotnictví a rozpočtový schodek vlády Jejího veličenstva rychle roste. V krátkém období jsou s tím v Británii všichni spokojeni, neboť masivní vládní expanze pomáhá Británii udržet si rychlejší tempo růstu, nicméně efekty této politiky se začínají projevovat. Schodek obchodní bilance Velké Británie roste do rekordních úrovní a pomalu se zvedá i inflace, která zřejmě brzy přesáhne úroveň 3%. Bank of England zatím zůstává klidná a očekává, že inflace příští rok opět klesne k jejímu cíli 2,5%, nicméně volby v Británii se blíží a vláda bude pod tlakem výdaje spíše dále stupňovat, také proto, aby kompenzovala svoji nepopulární politiku války v Iráku …

V eurozóně došlo k dalšímu snížení odhadu růstu na tento rok. Před rokem byl oficiální odhad růstu na rok 2003 2,9%, odhad pak klesl na 1,8% a nyní je již jen 1%. To vše však ještě závisí na rychlém konci války v Iráku, což je odvážný předpoklad. Například důvěra výrobců i spotřebitelů klesla v Belgii i Německu na nejnižší úroveň od září 2001.

V této situaci se pokusil všeobecný pesimismus zvrátit německý kancléř Gerhard Schröder, když německému parlamentu navrhl řadu reforem, především na zkostnatělém německém trhu práce. Schröder navrhl snížit dávky v nezaměstnanosti a omezit alespoň částečně kontraproduktivní ochranářské praktiky na německém trhu práce. Dále navrhl zavést minimální poplatky za návštěvu lékaře a slíbil urychlení penzijní reformy, zahájené v loňském roce. Situace v Německu ale není nepodobná Česku. I v Německu významná část odborářů a členů sociální demokracie evidentně nechápe vážnost situace rozhorleně odmítá jakékoliv liberálně laděné reformy. Kancléř Schröder by tak paradoxně musel spoléhat na podporu opozičních křesťanských demokratů, což by jeho situaci příliš neusnadnilo. Český ministr financí by mu o tom mohl vyprávět …

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.