Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dětské přídavky pro všechny – myslí to vůbec vážně?

Dětské přídavky pro všechny – myslí to vůbec vážně?

1.4.2003 15:15
Autor: 

opakování z 24.3.
České veřejné rozpočty letos skončí schodkem přes 100 miliard korun, vláda se horečně snaží vymyslet, jak se na příští rok vyhnout ještě většímu schodku, do toho přichází úhrada 10,5 miliard za arbitráž „Nova“. Zdálo by se tedy, že je čas zapomenout na nové výdaje a spíše hledat, kde ušetřit. Ne tak ovšem na českém ministerstvu práce a sociálních věcí (proč má vlastně ministerstvo v názvu „práci“ je záhadou…). MPSV přišlo tento týden do vlády s návrhem na rozšíření stávajících sociálních dávek a na zavedení nových!

Prvním návrhem bylo zrušení jakéhokoliv omezení při vyplácení dětských přídavků a jejich univerzální zvýšení. Dnes dětské přídavky pobírají v plné výši (necelých 800 Kč měsíčně, dle věku dítěte) domácnosti s příjmy do 110% životního minima domácnosti, nepatrně nižší i domácnosti s příjmy do úrovně 180% životního minima a zhruba poloviční pak domácnosti až do úrovně 300% životního minima. V praxi to tak znamená, že na dětské přídavky má nárok cca 90% domácností s dětmi a ročně se na ně ze státního rozpočtu vydá cca 13 miliard korun.

Ministerstvo práce se rozmáchlo a navrhlo zvýšit dětské přídavky všem rodinám, bez ohledu na jejich příjem, až na maximální úroveň. Pomohli by si tak především bohatší rodiny a státní rozpočet by to stálo cca 6 miliard korun ročně. Je otázkou proč vůbec s takovým návrhem MPSV přichází, resp. koho tím chce potěšit? Že by více vydělávající, kterým bude muset takto rozdělené peníze hned zase sebrat ve formě vyšších daní? Vypadá to, že hlavní motivací návrhu je maximalizovat průtok peněz přes státní rozpočet.

Ministerstvo dále navrhovalo, aby se „zlepšila situace rodičů malých dětí“ (je někdo proti?) a to zvýšením tzv. rodičovského příspěvku o cca 1200 Kč měsíčně. Otázka je, zda by nebylo vhodnější neodebírat tuto dávku tak jako dnes, když si rodič vydělá 3000 korun za měsíc. Ale MPSV má asi radši, když peníze může lidem dávat samo, než aby je nechalo si je vydělat. Pokud by tento návrh byl přijat, výdaje státu by se zvýšily o 3-4 miliardy korun ročně.

Poslední návrh je snad nejrafinovanější: ministerstvo práce a sociálních věcí navrhuje zavést další dávku, tzv. školné. But fear not! Nejde o placení za vzdělávání, ale naopak dotaci státu rodinám s dětmi školou povinnými, které by každoročně měly někdy v září právo na dotaci ve výši jednoho měsíčního dětského přídavku. MPSV tvrdí, že se tímto vyřeší obtížná situace těchto rodin, nicméně peníze hodlá vyplácet až se zpožděním, takže ubohé děti stejně do školy vyrazí v děravých botách a bez svačiny… Ale stát to bude půldruhé miliard ročně, tak to jistě musí být dobrá věc, zvláště v období rozpočtové krize.

Dohromady tedy MPSV přišlo s návrhy, jak zvýšit výdaje státu o cca 11 miliard korun ročně, aniž by přesvědčivě vysvětlilo, komu by tyto peníze přišly a proč bychom je měli takto vydávat. Vláda se k návrhu postavila šalamounsky: projednání odložila až do projednání fiskální reformy. To bude jistě zajímavá diskuse …

Ondřej Schneider
Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK

Na stránkách Patria.cz jsme o problematice sociálních výdajů, resp. o veřejných rozpočtech a plánech ministerstva práce a sociálních věcí psali například v následujících komentářích:
Ministr kontra ministr: boj o reformu veřejných rozpočtů
Škromach: příliš brzké přijetí eura by utlumilo ekonomiku … čeká nás druhá vlna?
Škromach hodlá zvýšit dávky v nezaměstnanosti o deset procent!


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university