Pád koruny se s novým týdnem nezastavil, ač se ráno zdálo, že dojde k pozitivní korekci. Česká měna tak dnes dopoledne oslabuje na 31,94 Kč za euro v souvislosti s prudkým posílením eura k dolaru. Jinak je devizový trh relativně klidný, bez domácích impulsů, na zvolení Vladimíra Špidly předsedou ČSSD koruna měla tendenci zareagovat pouze v úvodu mírným posílením, to však nemělo šanci udržet se delší dobu v prostředí globální nejistoty. K dolaru koruna výrazně posiluje na 29,37 Kč za euro.
Zásadní otázka devizových trhů posledních dní zní - jak krátká je krátká válka, aneb do kdy mohou trhy tolerovat válečný konflikt v Iráku. Na odpovědi potom záleží, na jaké úrovně může dolar a případně koruna oslabit a euro posílit.
Na eurodolarovém trhu lze od pátku sledovat pouze jeden směr - dolar výrazně oslabuje proti ostatním měnám, k euru se aktuálně propadá dokonce na 1,0887 USD za euro, tj. o jedno procento vs. páteční evropský závěr. Je zřejmé, že válečná prémie v kurzu dolaru na 1,0670 USD/EUR byla příliš nízká, resp. počítala s nekomplikovanou válkou v trvání několika týdnů. Ujištění armádních činitelů, že se konflikt může protáhnout do léta, veřejné mínění, které je proti válce, a hrozba teroristických činů jakožto nový druh války proti spojencům na dolar těžce dopadá.
Další vývoj na eurodolarovém trhu tak bude nadále záviset na zprávách z Iráku, sekundární vliv bude mít pohyb na akciových trzích a makroekonomické zprávy. Domníváme se, že dolar zůstane v průběhu dalších několika dnů nad 1,0800 USD/EUR, nicméně je nutné upozornit, že trh je na těchto úrovních nyní překoupený (z pohledu eura), tj. investoři jsou v eurech "dlouzí". Z toho plyne riziko oslabení eura a posílení dolaru při jakýchkoliv pozitivních zprávách o Iráku.
Prudce posiluje opět slovenská koruna, nyní stojí kurz na 41,24 SKK/EUR, koruna je tak na úrovni z poloviny ledna. Polský zlotý podobně jako Kč oslabuje na 4,403 PZL/EUR, maďarský forint stagnuje.
Radim Krejčí