Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomie války aneb co přinese konflikt v Iráku české ekonomice

Ekonomie války aneb co přinese konflikt v Iráku české ekonomice

19.3.2003 16:33
Autor: 

Do zahájení vojenských operací v Perském zálivu se odpočítávají poslední hodiny a minuty. Z lidského hlediska se můžeme dívat na možnosti řešení krize z různých úhlů a podle toho také jednotlivé varianty hodnotit. O obtížnosti výběru adekvátních opatření svědčí rozpory v Radě bezpečnosti OSN. Kromě lidských životů, mezinárodních práv, zbraní hromadného ničení a potlačování terorismu, jde také o ekonomické důsledky války. A ty mohou být nemalé. Detailní analýza by vydala na tučnou knihu. Pokusme se v několika bodech stručně zhodnotit možné dopady války v Iráku na českou ekonomiku. Hlavními cestami, kterými může ovlivnit válka v Iráku českou ekonomiku jsou: výkyvy cen ropy a zemního plynu, fluktuace směnných kurzů a zpomalení globálního hospodářského růstu v důsledku vysokých cen ropy a poklesu spotřebitelské a podnikatelské důvěry.

Klíčovou „proměnnou“ je délka trvání válečného konfliktu a úspěšnost vojenských operací. Proto jsou na následujících řádcích uvedeny dvě varianty.

„Krátká válka“

Pro tuto variantu zhruba platí naše oficiální prognózy uvedené na těchto stránkách v sekci ekonomika.

* HDP - Pro českou ekonomiku je důležitý dopad na globální hospodářský růst a zejména důsledky pro hospodářství eurozóny. V případě rychlého ukončení války by dopady měly být zanedbatelné.

* Inflace - Krátkodobý vzestup cen ropy do intervalu 40 až 45 dolarů za barel (Brent) bude následován rychlým poklesem pod 30 dolarů za barel. To povede k poklesu cen pohonných hmot a dopravních nákladů s příznivým dopadem na inflaci.

* Obchodní bilance - pokles dovozních cen ropy a zemního plynu sníží saldo ve skupině SITC 3 (nerostná paliva) s pozitivním dopadem na obchodní bilanci.

* Kurz CZK/USD - Úspěšné vojenské operace podpoří dolar na úkor eura a jenu. Koruna by v tomto případě vůči dolaru oslabila. Podobně jako u cen ropy, je již varianta rychlé války v cenách částečně započítána.

* Kurz CZK/EUR - Posílení dolaru by bylo patrně o něco silnější v případě eura než koruny a česká měna by mohla mírně posílit vůči euru.

* Úrokové sazby - Měnová politika Fedu a ECB by se mohla soustředit na současné ekonomické problémy. Pro ČNB je zvláště důležitý vývoj zahraniční poptávky po českém zboží. Rychlá varianta války dává naději na dřívější hospodářské oživení na západ od našich hranic, čímž klesá pravděpodobnost dalšího snižování úrokových sazeb.

„Dlouhá válka“

* HDP - pesimistická varianta odhadu Evropské komise počítá s negativním dopadem na HDP eurozóny ve výši tří až čtyř desetin procenta. Vzhledem k expozici české ekonomiky vůči eurozóně by to představovalo negativní impuls v podobě zpomalení růstu HDP o jednu desetinu procentního bodu. Simulace provedená experty Evropské komise počítá ovšem pouze s ropným šokem, další negativní dopady by mohly přijít skrze pokles podnikatelské a spotřebitelské důvěry. Negativní impuls přijde také ze strany vysokých cen pohonných hmot a zemního plynu na podnikovou sféru i výdaje domácností. Růst HDP by mohl klesnout ke 2%.

* Inflace - negativní scénář Evropské komise počítá se vzestupem ceny ropy krátce po zahájení vojenských operací nad 70 dolarů barel a průměrnou cenou ve 2. čtvrtletí letošního roku na úrovni 57 dolarů za barel. Česká inflace by v tomto případě mohla oproti dosavadním prognózám poskočit o jeden procentní bod vzhůru. Na konci roku by tak meziroční změna indexu spotřebitelských cen mohla dosahovat 3,5 až 4,0%.

* Obchodní bilance - schodek obchodní bilance se prohloubí až 50 mld. Kč ve srovnání s loňským rokem a bude se pohybovat nad 120 mld. Kč. Důvodem budou nejen vysoké dovozní ceny nerostných paliv, ale také negativní vliv dalšího zpomalení hospodářského růstu v eurozóně.

* Kurz CZK/USD - zde není dopad zcela jednoznačný, neboť negativní zprávy z fronty a pokles spotřebitelské důvěry v USA v kombinaci se současnými rekordními schodky běžného účtu USA by mohly dolar vůči euru oslabit. S rostoucí cenou ropy a zemního plynu, a tedy i nominálním objemem obchodů s nerostnými palivy, vzroste poptávka po dolarech tlačící americkou měnu ke zhodnocení. Dopad na kurz koruny k dolaru tedy není zřejmý.

* Kurz CZK/EUR - vyplývá z předchozího odstavce

* Úrokové sazby - měnová politika by neměla reagovat na primární dopady negativních nákladových šoků (vysoké ceny ropy) do inflace změnou úrokových sazeb. Centrální banky obvykle neprovádí striktní formu cílování inflace a záležet tedy bude, zda sekundární dopady vysokých cen ropy na inflaci převáží negativní vliv na hospodářský růst. V případě skutečně významného zpomalení hospodářského růstu můžeme od Fedu, ECB i ČNB očekávat další snížení úrokových sazeb.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.6.2018
8:45Nový plán rozdělení ČEZ: distribuce či obnovitelné zdroje do nové dcery, pak nařídit výstavbu reaktorů
6:32Proč ženy pracují stále více a muži méně?
18.6.2018
22:02
18:01Jedna monetární hádanka, jedno velké poučení
17:56Pilsner Urquell se nebude vařit jinde než v Plzni, ujišťuje po investici šéf Asahi pro Evropu
17:35Koruna začala týden oslabením. Tržní náladu ropa úplně nevylepšila  
17:18Obchodní konflikt rezonuje trhy, zatčení ředitele Audi posílá Volkswagen do červeného  
17:02Od ECB se čekalo víc, od Fedu míň. Pohoda pro dolar
16:01Maďarsko zpřísní podmínky po poskytování hypoték
15:54Itálie neměla euro nikdy přijímat. A hlavně: ECB jí už moc nepomůže
15:17Google a jeho čínská sázka za půl miliardy dolarů
14:18Německo zadrželo šéfa Audi kvůli emisní aféře
12:31Trumpův další cíl: NATO
11:54Prabos se chystá na další START Day. Jeho akcie na RM-S posílily za týden o 8 procent
11:04Týdenní výhled: OPEC a spor USA s Čínou zahýbou s cenami ropy, důležité výsledky ohlásí FedEx a Micron  
10:58Čína útočí na americkou ropu, co odpoví Trump? Trhy začínají týden s obavami  
10:53Růst britské ekonomiky je nejslabší od roku 2009, odhaduje komora
10:31Čínská cla na americkou ropu zasáhnou obchod za miliardu měsíčně
10:13Praha se probouzí pomalu, v Evropě se daří bankám a telekomunikacím  
9:46Coworking je druhým nejhodnotnějším sektorem světa. WeWork před Airbnb či SpaceX

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb