Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance ČR: privatizace a revizní trápení

Platební bilance ČR: privatizace a revizní trápení

18.3.2003 10:22
Autor: 

komentář doplněn
Schodek běžného účtu platební bilance v loňském roce klesl na 121 mld. Kč, což podle našeho odhadu odpovídá 5,4% hrubého domácího produktu. Finančnímu účtu dominoval příjem z prodeje státního podílu v Transgasu, díky němuž přebytek finančního účtu dosáhl 340 mld. Kč (cca 15,1% HDP). Výrazný rozdíl mezi schodkem běžného účtu a přebytkem finančního účtu by bez zásahu ČNB vyústil do výrazného posílení kurzu koruny. Centrální banka tomu ovšem zabránila odkoupením privatizačních příjmů do svých devizových rezerv a intervencemi na devizovém trhu.

V samotném 4. čtvrtletí dosáhl schodek běžného účtu 35,5 mld. Kč (Patria očekávala 40 mld. Kč), zatímco přebytek na finančním účtu klesl na 24,8 mld. Kč.

Ještě než se pustíme do analýzy platební bilance je nutno se pozastavit nad nepřehlédnutelnými revizemi předchozích údajů. Mnoho položek platební bilance za loňský i předloňský rok doznalo změn mnohdy v řádu desítek miliard korun. Schodek běžného účtu za rok 2001 byl zvýšen ze 100 mld. Kč na 124 mld. Kč. Schodek za první tři čtvrtletí loňského roku byl zvýšen z 68 na 85 mld. Kč.

Logicky musela ČNB zareagovat na nechvalně známou revizi dat o zahraničním obchodu, jenže změny v řádu desítek (!) miliard se týkají především bilance výnosů. Zatímco deficit obchodní bilance klesl, schodek bilance výnosů se ponořil oproti původně vykazovaným číslům o 25 mld. Kč v roce 2001 a za první tři čtvrtletích 2002 přihodila ČNB k deficitu 15,7 mld. Kč. Podobně obraz finančního účtu výrazně změnily revize přílivu přímých zahraničních investic. Dosavadní údaje hovořily o přílivu 187 mld. Kč v roce 2001 a 236 mld. Kč v prvních třech kvartálech loňského roku, nové údaje uvádí 215 mld. Kč, resp. 251 mld. Kč. Desetimiliardová revize se nevyhnula ani portfoliovým investicím v loňském roce.

Rozsahem jsou revize ČNB srovnatelné s podobným zásahem ČSÚ. Revize jsou samozřejmě nutným korekčním prostředku, jsou-li ovšem prováděny v tomto rozsahu, nemá smysl pouštět se do jakýchkoli prognóz a klást na údaje, jichž se to týká, význam při rozhodování o hospodářské politice. Například původní sada údajů hovořila o poklesu schodku běžného účtu v roce 2001 na 100 mld. Kč ze 105 mld. Kč. Jenže podle nových údajů byl vývoj přesně opačný, schodek se propadl na 125 mld. Kč. Zdá se, že revize statistických dat se staly prokletím analytiků letošního roku.

pokračování naleznete ZDE

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data