Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Chemopetrol – budoucí jednička v holdingu?

Chemopetrol – budoucí jednička v holdingu?

14.3.2003 14:42
Autor: 

Po článcích o České rafinérské a Benzině dnes představíme Chemopetrol.
Akciová společnost Chemopetrol je největším petrochemickým podnikem v České republice. V Chemopetrolu se vyrábí ethylen, propylen, polyethylen, polypropylen, benzen, čpavek, močovina a další komodity, určené k dalšímu zpracování zejména v chemickém, plastikářském a farmaceutickém průmyslu. Více než polovina produkce končí u českých zpracovatelů, zbytek (přibližně 40 %) se vyváží do celé Evropy, zejména do Německa, Itálie, Polska a na Slovensko. Chemopetrol, a. s., je stoprocentní dceřinou společností Unipetrolu.

Následující grafy ukazují čtvrtletní vývoj hlavních finančních ukazatelů společnosti, spolu s jednou z jejich nejdůležitějších determinant – cenou ethylenu.

V prvním pololetí roku 2001 čtvrtletní tržby rostly, v Q3 prudce propadly o 2 mld. Kč, v dalších čtvrtletích do konce roku 2002 se pohybovaly v rozmezí 4 – 4,5 mld. Kč. Negativně se tak na hospodaření Chemopetrolu projevily nízké ceny olefinů a polyolefinů. EBITDA marže z 10 % na začátku roku 2001 klesla na zhruba 3% v Q3/2001, v Q4/2001 znovu vyskočila na 8 %, aby na začátku roku 2002 klesla na hranici 2 %. V Q2/2002 se marže opět zvýšila na 7 % díky zlepšující se situaci na trzích olefinů, nicméně v Q3 se situace znovu zhoršila. Mimo cen olefinů a polyolefinů na tržby a zisky také působí negativně vývoj kurzu koruny vůči euru (exporty) a pozitivně naopak v roce 2002 nižší ceny vstupů, které Chemopetrolu dodává Česká rafinérská.

Klíčové pro budoucnost podniku jsou investice, které vkládá do rozšíření produkčních kapacit a zvýšení kvality produkce. Společnost v červnu 2002 spustila novou jednotku na výrobu polyetylenu s roční kapacitou 200 tisíc tun (stála 2,9 miliardy korun). Kromě toho pokračuje výstavba nové jednotky polypropylenu a práce na zvýšení produkce na nynější etylenové jednotce. Po zprovoznění nových technologií v roce 2003 tak stoupne kapacita podniku v produkci plastů o 100 procent na více než 500 tisíc tun ročně.

Úspěšnost investic, měřená hlavně jejich schopností zaplatit dodatečné finance, které si tyto vyžádaly, bude určena jak globálními faktory, které se budou promítat zejména do středně a dlouhodobých trendů cen produkce a marží, tak faktory regionální, a to zejména plánované expanze kapacit regionálních a Evropských konkurentů Chemopetrolu. Důležité je, že přestože produkuje výrobky s relativně vyšší přidanou hodnotou, je Chemopetrol, podobně jako Česká rafinérská, stále silně vystaven výkyvům na komoditních trzích.

Jiří Soustružník, Jitka Oppitzová

Tato analýza je součástí seriálu o hlavních dceřiných společnostech Unipetrolu. Dosud publikované díly si přečtete, kliknete-li na následující odkaz:

I. Česká rafinérská – klíčové aktivum Unipetrolu
II. Benzina – balancování na hraně ziskovosti
II. Česká rafinérská vs. Kaučuk - profil rizikovosti a ziskovosti dceřiných společností Unipetrolu


Váš názor
  • Formát článků, resp. analýz "Unipetrol"
    14.3.2003 15:07

    Dobrý den, nebylo by možné umístit k článkům i jejich verzi v PDF? Děkuji, s pozdravem amexis
    Black Thorn
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data