Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průměrná mzda se loni zvýšila o 7,3%, reálné mzdy rostou nejrychleji od roku 1999

Průměrná mzda se loni zvýšila o 7,3%, reálné mzdy rostou nejrychleji od roku 1999

13.3.2003 9:19
Autor: 

komentář doplněn
Průměrná mzda v České republice v loňském roce vzrostla o 7,3% na 15 707 Kč. V reálném vyjádření se průměrná mzda zvýšila o 5,4%. V podnikatelské sféře se mzdy zvýšily o 6,7% (reálně o 4,8%) na průměrných 16 016 Kč, ve státní sféře o rovných deset procent (reálně o 8,1%) na 14 476 Kč. V samotném čtvrtém čtvrtletí se průměrná mzda meziročně zvýšila o 6,8% na 17 315 Kč, reálně to představuje zvýšení o 6,3%.

Růst mezd je dvojsečnou zbraní, kterou je potřeba nabrousit rovnoměrně po obou stranách. Díky výraznému zvýšení mezd mohla poměrně dynamicky růst spotřeba domácností a udržet tak na relativně solidní úrovni tempo hospodářského růstu. Na straně druhé stojí otázka, zda si ovšem takový růst mezd a spotřeby můžeme dovolit, tj. zda není růst mezd nadměrnou zátěží pro finanční výkazy firem, státních úřadů či nemocnic.

Základní úvahou, k níž vedou čerstvé údaje o mzdovém vývoji, je srovnání mezd a produktivity práce. Ještě než se do takové úvahy pustíme, je nutné zmínit, že závěry uvažování na úrovni makroekonomických agregátů nemusí být platné pro každé podniky. V jednotlivých sektorech a podnicích mohou být zcela rozdílné podmínky, co se týče výkonnosti, zaměstnanosti a mzdového vývoje. A nyní již ke zmíněnému srovnání. Jak již bylo uvedeno výše, reálně se průměrná mzda loni zvýšila o 5,4%. Z dřívějších údajů z výběrového šetření pracovních sil víme, že se zaměstnanost v české ekonomice ve stejném období zvýšila o 1,0%. Podle naší prognózy by se mohl hrubý domácí produkt zvýšit o 2,3%, zvýšení produktivity práce by potom dosahovalo pouze 1,3% (stejné ukazatele k výpočtu produktivity práce používá ministerstvo financí), což je evidentně výrazně méně než reálné zvýšení mezd. Důsledkem je zvýšení jednotkových mzdových nákladů. Ty se v nominálním vyjádření v loňském roce zvýšily o 5,8%, v reálném vyjádření (deflováno indexem cen průmyslových výrobců potom dokonce o 6,4%). Tento údaj jasně vypovídá o negativním vlivu nepřiměřeného růstu mezd. Nepomůže ani argumentace tím, že za růstem mezd stojí především zvýšení mzdových tarifů ve státní sféře. Použijeme-li k výše provedeným výpočtům údaje pouze z podnikatelské sféry, dosáhneme vylepšení pouze o půl procentního bodu.

Zaměstnanost v české ekonomice sice roste, nicméně nikoli ve stejné proporci jako celkový počet práceschopného obyvatelstva. Logickým důsledkem je zvýšení míry nezaměstnanosti. Je nasnadě, že nadměrný růst mezd tenzi na trhu práce nezmírní. Reálně se zvyšují mzdové náklady již druhý rok v řadě. V roce 2001 se ještě nejednalo o nijak dramatické zvýšení, loňské zvýšení mezd již představuje výrazné vychýlení z makroekonomické rovnováhy. S nadměrným růstem mezd přichází riziko zhoršení finančního hospodaření firem s negativním dopadem do zaměstnanosti nebo zvýšení cen produkce a ztráta konkurenceschopnosti na domácích i zahraničních trzích. To by ovšem mohlo mít vzhledem ke stupni otevřenosti naší ekonomiky závažné důsledky. Odbory sice nadměrný nárůst mezd a negativní vliv na nezaměstnanost bagatelizují, jejich „starostí“ je ovšem péče pouze o zaměstnané a jejich mzdy, nikoli nezaměstnané.

Z hlediska makroekonomické rovnováhy bude důležitý vývoj relace mezd a produktivity práce v letošním roce. Z makroekonomického účetnictví vyhází jako maximálně přípustný růst mezd pro letošní rok v rozmezí 3-5%.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28Unipetrol vyhodnotí dopad ranního požáru na výrobu. Byl zvládnut rychle a bez zranění
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  
6:46Ropný fond bez ropy? Horká otázka pro Norsko
11.12.2017
22:00Amerika vkročila do nového týdne pravou nohou
18:29V USA dvojkový scénář a matoucí zvířecí pudy
17:16Praha začala týden v červeném, nedařilo se CETV a Unipetrolu
17:02Libra nadále pod tlakem, dolar srážejí inflační prognózy  
15:57Jednoduché řešení brutální příjmové nerovnosti. Není to revoluce, ale akcie
13:49Německo si kupuje stále větší část globální ekonomiky a jen tak nepřestane
12:07Týdenní výhled: Dění tohoto týdne určí centrální banky, korunu budou zajímat inflační data  
11:20Evropa zahájila týden beze změny, komoditním titulům se ale daří
11:06Slavná Poldi půjde do konkurzu, zaměstnance čeká propouštění
9:59Rozbřesk: Centrální bankéři řeknou své poslední slovo...
9:46Pražská burza nenavazuje na pozitivní konec minulého týdne
9:23Inflace ustupuje ze svých maxim

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data