Pozitivní sentiment z úspěšného hlasování o důvěře vládě včerejškem nevyprchal a posunul korunu dnes ráno opět o něco výše. Včera koruna zavírala na 31,69 Kč za euro a na této úrovni také dnes otevřela. Před devátou hodinou však Kč opět prudce posílila, dokonce na 31,58 Kč/EUR, nyní se ustálila kolem 31,63 korun za euro.
Efekt politické stabilizace, který lze kvantifikovat posílením české měny o 0,4%, v průběhu dneška vyprchá a koruna se pravděpodobně ustálí v pásmu 31,50 až 31,80 Kč za euro. V následujících dnech začne obchodovat koruna opět pouze technicky na základě globálního a regionálního sentimentu, z této letargie ji může vytrhnout jen zítřejší průmyslová výroba a příští týden především údaje o vývoji platební bilance a HDP za minulý rok, případně spekulace na pohyb úrokových sazeb.
K dolaru koruna reflektuje především globální náladu ve vztahu k americké měně. Nyní se Kč pohybuje o něco níže (slabší) než včera odpoledne, na úrovni 28,70 Kč/USD. Dolar se neudržel na rekordních minimech a v průběhu asijského obchodování posílil k současnému kurzu 1,1020 USD za euro. Británie chce získat část členů RB OSN na svou stranu návrhem kompromisní rezoluce, která pravděpodobně prodlouží termín bezpodmínečného odzbrojení Iráku za 17. březen. Dlouhodobý sentiment na dolar je stále negativní, krátkodobě by ale americká měna mohla mírně posílit - mj. bude dnes záležet na výsledcích zahraničního obchodu za leden (potvrdí se obrovský prosincový deficit?).
Slovenská koruna se stále drží poblíž 41,90 SKK za euro, forint mírně oslabil na 245,7 HUF/EUR. Polský zlotý se drží extrémně slabý na 4,370 PZL/EUR, podle ministra financí Kolodka je takováto úroveň kurzu zlotého pro domácí ekonomiku výhodná. Zlotý mírně posílil po zprávě, že Parlament odmítl iniciativu požadující odstoupení premiéra Millera.
Radim Krejčí