Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká rafinérská – klíčové aktivum Unipetrolu

Česká rafinérská – klíčové aktivum Unipetrolu

11.3.2003 13:22
Autor: 

V sérii článků hodláme představit hlavní dceřiné společnosti Unipetrolu, a to zejména z pohledu jejich finančních výsledků a jejich determinant. Přirozeně začínáme Českou rafinérskou, která je na počátku výrobní vertikály rafinérského a petrochemického odvětví u nás a která se objemem své produkce (i jejím strategickým významem) řadí mezi nejvýznamnější podniky v republice.

Česká rafinérská je největším zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice, kde pokrývá zhruba polovinu trhu s pohonnými hmotami, více než 90% trhu leteckých paliv, větší část trhu topných olejů a silničních asfaltů. Část své produkce vyváží do sousedních států: Německa, Rakouska, Polska, Slovenska a Maďarska. Svoje výrobky dodává k dalšímu zpracování ostatním dceřiným společnostem holdingu Unipetrol.

51 % akcií České rafinérské vlastní Unipetrol, dalšími akcionáři jsou AgipPetroli, Conoco a Shell (každá společnost vlastní shodně 16 1/3 % akcií).

Následující grafy ukazují výsledky společnosti za poslední dva roky – první z nich nejdůležitější údaje výsledovky, druhý pak hlavní determinant výsledků rafinérie – rafinérské marže (rozdíl mezi cenou vstupní suroviny – ropy a mezi cenami koše rafinérských produktů):


Zdroj: Česká rafinérská, kalkulace Patria Finance

Tržby České rafinérské od Q2/2001 klesaly, ke zlepšení došlo v Q2/2002 a do konce roku 2002 čtvrtletní tržby vzrostly postupně na 11 mld. Kč. Provozní zisk byl také negativně ovlivňován nízkými rafinérskými maržemi, které byly dokonce v posledním čtvrtletí 2001 a prvním v roce 2002 záporné. Hodnotu marže vyjadřovanou v dolarech také negativně ovlivnil kurs české koruny - posílením kurzu vůči dolaru se hodnota marže při přepočtu na české koruny výrazně snížila. Dalším nepříznivým faktorem byly nižší ceny dodávek Chemopetrolu v roce 2002. Čistá ztráta tak dosáhla v roce 2002 926 mil. Kč, oproti 61 mil. Kč v předchozím roce.

Z grafů je patrné, že vývoj rafinérské marže je pro výsledky rafinérie naprosto klíčový. Její vývoj je přitom určen mnoha faktory a je velmi těžce predikovatelný. Jak bylo uvedeno, její velikost je dána cenou ropy a cenou koše rafinérských produktů – tedy zejména benzínů a nafty. Jde tedy opět o ceny komodit, které jsou určeny současným stavem/výhledem jejich nabídky a současným stavem/výhledem poptávky po nich. Klíčovou roli tak hrají např. rozhodnutí OPEC, včetně disciplíny jeho členů, strategie Ruska a jeho technické možnosti produkce a exportu, nečekané přerušení těžby (např. Venezuela), nebo možnost jejího výrazného přerušení (např. špatný vývoj války v Iráku, když by se konflikt rozšířil do regionu), využití rafinérských kapacit a možné investice/desinvestice do těchto kapacit, průběh teplot zejména v zimních obdobích, vývoj světové ekonomiky.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data