Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká rafinérská vs. Kaučuk - profil rizikovosti a ziskovosti dceřiných společností Unipetrolu

Česká rafinérská vs. Kaučuk - profil rizikovosti a ziskovosti dceřiných společností Unipetrolu

07.03.2003 14:37
Autor: 

V minulém článku jsme se věnovali jedné ze dvou základních proměnných, které určují hodnotu akcie - rizikovosti. Konstatovali jsme, že celkové riziko lze rozdělit na systematické (které je kvantifikováno tzv. beta koeficientem) a riziko nesystematické, eliminovatelné diverzifikací portfolia. Co se týče rizika celkového (systematického+nesystematického), to je často reprezentováno standardní odchylkou očekávaného cash flow (nebo jeho aproximace), respektive koeficientem variace, který tuto standardní odchylku dělí průměrem. (celý článek naleznete ZDE)

Následující graf, prezentovaný v minulém článku, připomíná koeficient variace čtvrtletních EBITDA a přidané hodnoty dceřiných společností Unipetrolu (rizikovost České rafinérské, měřená uvedeným způsobem, je několika násobně větší, než je tomu u nejméně rizikové společnosti – Benziny, i ostatních společností, vyjma Spolany; to je v souladu s faktem, že fluktuace rafinérských marží výrazně převyšuje fluktuaci marží distributorů paliv a komodit s větší přidanou hodnotou).

Nyní rozšiřujeme pohled na společnosti o jejich ziskovost (měřeno ziskovostí tržeb na úrovni přidané hodnoty). Její vývoj za poslední dva roky ukazuje následující graf:

Nejnižší ziskovost má Česká rafinérská (její marže, v průměru na 2,3%, byla dokonce na přelomu roku 2001 a 2002 záporná), což je dáno zejména rafinérskými maržemi, jejichž negativní vliv byl umocněn posilování koruny vůči dolaru. Marže Chemopetrolu se pohybuje okolo 14,3%, jeho ziskovost je tedy zhruba o 12% vyšší než ziskovost České rafinérské. Výrobce plastů Kaučuk, který ve výrobní vertikále společností Unipetrolu stojí nejvýše, má ze všech společností nejvyšší přidanou hodnotu (okolo 20 %). Zhruba uprostřed „krajních hodnot“ se pohybuje marže společnosti Paramo (průměr 10,20%). Jeho ziskovost tržeb je lepší než u České rafinérské, portfolio jeho výrobků má ale menší „přidanou hodnotu“ než Chemopetrol a Kaučuk.

Česká rafinérská tak z hlediska výše vedeného čelí jednak nejnižší ziskovosti tržeb a nejvyšší rizikovosti. To dokazuje „ostré“ konkurenční prostředí v odvětví přímo navazujícím na těžbu ropy a naznačuje tak, že tato část vertikály začínající těžbou ropy a končící prodejem paliv/produkcí petrochemických výrobků je nejméně atraktivní pro REÁLNÉ investice (popsané charakteristiky České rafinérské jsou pro odvětví poměrně reprezentativní). Uvedené platí v menší míře i pro Paramo, které je ovšem specifické svým produktovým portfoliem.

Nižší riziko představují Chemopetrol i Kaučuk, které ale také přinášejí vyšší marže. Ukazují tak že pohyb ve výrobní vertikále směrem vzhůru k výrobkům s vyšší přidanou hodnotou přináší NEJEN vyšší ziskovost tržeb, ale i menší rizikovost. Toto např. vysvětluje strach některých společností z „komoditizace“ jejich výrobků, které svůj spotřebitelský cyklus zahájily jako prémiové zboží, po čase ale mají tendenci stát se komoditou – příkladem mohou být i výrobci mobilních telefonů.

Nejméně riziková Benzina má také relativně nízkou marži ve srovnání s ostatními společnostmi v holdingu. Na ziskovost jejích tržeb má ale rozhodující vliv zejména silná konkurence v odvětví distribuce paliv v České republice.

Na závěr upozorněme, že ziskovost tržeb nepodává kompletní obrázek o tom, nakolik je daná společnost atraktivní z hlediska schopnost produkovat cash flow (která je, mimo jiné, fcí této marže a schopnosti generovat tržby v absolutní velikosti), zde nám posloužila pouze jako velmi hrubý indikátor schopnosti generovat CF. Při kompletním posuzování investiční atraktivity společnosti je poté toto CF vztaženo k celkové velikosti kapitálu, který tato společnost potřebuje ke svému provozu. Tato „návratnost na kapitál“ je poté porovnána s požadovanou návratností, které je, jak již bylo konstatováno, funkcí rizika onoho CF.

Jiří Soustružník


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.03.2021
12:14OECD zlepšila odhad letošního růstu globální ekonomiky
11:57Artus: V čem se liší peníze z vrtulníků a kvantitativní uvolňování?
11:32Ekonomika eurozóny klesla ve čtvrtletí více, než se odhadovalo
11:03Eurodolar koriguje ztráty s obratem výnosů, technologie mají šanci se odrazit  
10:22Petr Dufek: Export zahájil letošní rok poklesem
10:10Japonský HDP koncem roku rostl pomaleji, než se předpokládalo
10:00Přebytek zahraničního obchodu v lednu stoupl na 24,6 mld. Kč
9:23Rozbřesk: Akcelerace českých mezd v časech lockdownu?
8:50Evropské akciové futures jsou otočené dolů, euro roste. VIG oznámila výsledky  
8:38Reuters: Pandemie v evropských městech zastavila rozmach Airbnb
8:27Čistý zisk VIG loni klesl o 30 %, nedosáhl na odhady
6:07Jak na jeden z nejslibnějších, ale málo využívaných nástrojů MMF?
08.03.2021
22:30Smíšený úvod týdne na trzích v USA, dividendové akcie zpět v kurzu?  
17:38Amerika se těší na peníze od vlády a přidává se k evropskému růstu  
17:37Irelevantní nerovnost v bohatství?
17:25McAfee prodá podnikovou divizi za čtyři miliardy USD
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení pravidel rozhodování per rollam
16:43DuPont koupí za 2,3 miliardy USD firmu Laird Performance
16:15Bloomberg: Tesla buduje v Texasu obrovskou baterii. Tajně
14:51Týdenní výhled: Výnosy a inflační očekávání dál v centru dění, Fed riskuje, že zůstane za křivkou  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Continental AG (12/20 Q4, Bef-mkt)
Domino's Pizza Group PLC (12/19 Q4, Bef-mkt)
0:50JP - HDP, q/q
7:00Deutsche Post AG (12/20 Q4)
7:00Dufry AG (12/20 Q4)
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
11:00EMU - HDP, q/q