Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropa: hlavně klídek a teplíčko?

Evropa: hlavně klídek a teplíčko?

07.03.2003 12:37
Autor: 

Evropa není sice na rozcestí, ale zato na pomalém a vytrvalém klouzání směrem pryč od svého velkého mladšího bratra za oceánem. Na politické rovině se rozpory EU-USA projevují především ve sporech o (ne)řešení irácké krize, kde se Evropa štěpí na tábor odpůrců jakékoliv války a na tábor odpůrců války vedené bez souhlasu OSN. Paradoxně tak zástupci některých evropských států dají více na mínění zemí jako jsou Sýrie, Čína či Rusko, než na svého spojence Spojené státy …

V ekonomické oblasti je již několik let patrná pomalá eroze základů makroekonomické politiky Evropské unie. Evropská centrální banka se svojí opatrnickou a občas i zmatenou politikou odsuzuje k irelevanci. Lze počítat, že pokud se novým prezidentem ECB stane francouzský zástupce Jean-Claude Trichet, ECB se bude projevovat aktivněji, otázka je zda kompetentněji. Především z Francie totiž sílí útoky na druhý pilíř makroekonomické politiky EU: fiskální Pakt stability a růstu. Francie loni překročila limity pro schodek veřejných rozpočtů dané Paktem, když její schodek dosáhl 3,1% HDP. Vyhlídky na letošní rok nejsou o nic lepší, neboť ekonomický růst bude zřejmě opět slabý a francouzská vláda je zavázána předvolebními sliby (svými i prezidenta Chiraka) snižovat daně a zvyšovat výdaje. Očekává se proto, že schodek dosáhne letos úrovně 3,4% HDP.

Reakce francouzské vlády na tuto situaci byla jednoznačná: francouzský ministr financí Francis Mer zkrátka oznámil, že Francie se pravidly Paktu stability a růstu řídit nebude, alespoň ne do té doby, dokud bude mít ekonomické potíže. Tento postoj podpořil prezident Jacques Chirac, který prohlásil, že v současném nejistém světě (evidentní narážka na politickou rovinu sporů, zmíněnou výše) bude Francie uskutečňovat „zodpovědnou hospodářskou politiku“.

V Německu se mezitím kancléř Schroeder odhodlává k prosazování ekonomických reforem poté, co se definitivně nedohodl s odbory, které nesouhlasily s (velmi omezenými) plány na liberalizaci zkostnatělého německého trhu práce. Míra nezaměstnanosti se v Německu zvýšila již na 11% (podrobněji ZDE) a vláda cítí, že „něco“ musí udělat. Vzhledem k pověsti kancléře je však velmi obtížné si představit, jak skutečně reformuje německý trh práce, zvláště proto, že německá sociální demokracie je velmi provázána s odbory, tradičními odpůrci reforem. Více než 70% poslanců vládní SPD v Německu jsou buď bývalí nebo současní odborářští funkcionáři ... Jak jsme viděli v našem komentáři z minulého týdne (ZDE), kariéra v odborech většinou nevede k příliš osvícenému pohledu na reformy obecně a reformy trhu práce obzvláště.

Francie a Německo se tak stávají největší brzdou liberalizačního procesu uvnitř Evropské unie. Dalším příkladem „brzdné osy Paříž-Berlín“ je vzájemná dohoda těchto dvou zemí otevírat své energetické trhy pomaleji, než bylo dohodnuto na slavném „liberalizačním“ summitu EU v Lisabonu na jaře roku 2000 (viz naše komentáře v prvním a třetím lednovém týdnu). Řada zástupců Evropské komise, naposledy komisař zodpovědný za vnitřní trh EU Fritz Bolkenstein, přiznávají, že cíle lisabonského summitu se splnit nepodaří a že i zájem o jejich plnění mezi členskými zeměmi, především Francií a Německem, upadá.

Ondřej Schneider
(Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2025
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data