Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny a nezaměstnanost v únoru bez pohybu?

Ceny a nezaměstnanost v únoru bez pohybu?

7.3.2003 18:00
Autor: 

V pondělí zveřejní Český statistický úřad údaje o spotřebitelských cenách za únor a ministerstvo práce a sociálních věcí informace o nezaměstnanosti ve stejném období. Naše odhady ukazují na stagnaci cenové hladiny v průběhu února, jež by měla vést k dalšímu poklesu meziroční inflace na -0,6%. Bez hnutí zůstala podle naší prognózy také míra nezaměstnanosti.

Do vývoje agregátní cenové hladiny v průběhu února promluvily čtyři základní faktory, dva směrem vzhůru (ceny pohonných hmot a ceny cestovních kanceláří) a dva směrem dolů (ceny potravin a ceny oděvů a obuvi). Co se týče cen pohonných hmot, je příčina jejich pohybu směrem vzhůru jednoznačná - rostoucí dovozní ceny ropy a ropných produktů. Vliv vysokých cen ropy sice částečně brzdí vytrvalé posilování kurzu koruny vůči dolaru a nízké marže rafinérií a distributorů pohonných hmot, přesto je zdražování benzínu a nafty nezadržitelné. Únorem trend rostoucích cen pohonných hmot patrně nekončí. Zdražování rekreačních zájezdů v únoru je snad nejpravidelnějším sezónním efektem v cenových indexech. V posledních čtyřech letech lze totéž říci o sezónních slevách oděvů a obuvi. Největší váhu, bohužel také největší volatilitu, mají ve spotřebním koši potraviny. Průběžná data o cenách vybraných potravin naznačují pokles cenové hladiny ve skupině potraviny o několik desetin procenta. Z významnějších položek v této oblasti spotřebních koše nezlevnily snad jen ovoce a zelenina. Únorová stagnace cen by tedy měla prohloubit deflaci v české ekonomice. Již duben by mohl přinést návrat, či alespoň přiblížení, k nulové inflaci (a deflaci). Důvodem bude zdražení plynu pro domácnosti ohlášené Energetickým regulačním úřadem. Otazník visí nad impulsem k růstu spotřebitelských cen v podobě zvýšení spotřebních daní u tabáku a lihu.

Prozatím nic nenasvědčuje, že by došlo k obratu v negativním vývoji na trhu práce. Mezi zprávami z jednotlivých okresů a firem převažují neutrální či negativní informace. O něco příznivější sezónní vliv na míru nezaměstnanosti než v lednu by mělo kompenzovat další zvýšení sezónně očištěné míry nezaměstnanosti o několik setin procentního bodu. Naše celoroční prognóza průměrné míry nezaměstnanosti prozatím stále ukazuje na zvýšení z 9,2% v loňském roce na 9,8% v roce letošním.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data