Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Determinace měnové politiky ČNB úrokovými sazbami ECB

Determinace měnové politiky ČNB úrokovými sazbami ECB

28.2.2003 13:07
Autor: 

V ekonomických komentářích se často objevují věty typu: „ECB sníží úrokové sazby, ČNB jí bude muset následovat“. Guvernér ČNB Zdeněk Tůma včera na tiskové konferenci po skončení jednání bankovní rady částečně objasnil, jak to s onou, často zjednodušeně používanou, závislostí ve skutečnosti je. Guvernér ČNB uvedl, že snížení sazeb v eurozóně o 25 bazických bodů nebude mít prakticky významný dopad na českou ekonomiku a měnovou politiku ČNB. Snížení sazeb ECB o 50 až 100 bazických bodů by již bylo signálem pro ČNB. A to proto, že tak významné uvolnění měnových podmínek v eurozóně by naznačovalo, že se ECB obává dalšího zhoršení výhledu hospodářského růstu v eurozóně.

V obecné rovině lze nalézt tři důvody, proč by se ČNB měla zajímat o úrokové sazby ECB. Prvním je vliv úrokového diferenciálu na devizový kurz. Druhým důvodem je dopad rozdílu mezi repo sazbou ČNB a výnosem devizových rezerv (částečně determinovaným sazbami ECB) na hospodářské výsledky ČNB. Třetím důvodem je výše uvedená skutečnost, tj. signalizace očekávaného vývoje ekonomiky eurozóny.

První důvod, který patrně nejčastěji svádí k paušálnímu tvrzení o determinaci sazeb ČNB sazbami v eurozóně, neobstojí ani při vysvětlování vzniku loňské kurzové bubliny ani při obhajování obav z další apreciační vlny v ČR. Investiční riziko v ČR je pro zahraniční investory podobné jako v ostatních středoevropských zemích (stačí se podívat na rating Maďarska či Polska), a výnosy, které dluhové cenné papíry okolních středoevropských zemí, nabízí jsou znatelně vyšší. Desetiletý státní dluhopis lze dnes koupit s výnosem 6,24% v Maďarsku, 5,50% v Polsku a 4,92% na Slovensku. V ČR žádný státní dluhopis splatný za deset let nyní nemáme, na výnosové křivce by se ovšem pohyboval na úrovni 3,71%. Více vynáší dokonce německý desetiletý bund, dnes kotovaný s výnosem 3,93%.

Druhý důvod také není příliš relevantní. ČNB má za úkol hlídat cenovou stabilitu a nikoli dosahovat příznivých hospodářských výsledků. Navíc není obtížné spočítat, že k nulovým či záporným výnosům z držby devizových rezerv a sterilizačních operací by byl potřebný poměrně výrazný pokles sazeb v ECB.

Nejvíce váhy lze za současných podmínek přisoudit signální roli sazeb ECB, což naznačil také guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Úrokový diferenciál má určitě význam nejen v ekonomické teorii, za současných podmínek v ČR je ovšem nutné jisté opatrnosti a naivní pojetí teorie úrokové parity neaplikovat násilně.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data