Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
RWE - jedna z firem, které budou určovat vývoj v odvětví veřejných služeb nejen v Evropě

RWE - jedna z firem, které budou určovat vývoj v odvětví veřejných služeb nejen v Evropě

21.2.2003 14:50
Autor: 

(sedmý díl seriálu o evropských utilitách)
RWE v posledních dvou letech akvizicemi znatelně rozšířila své aktivity. To odráží snahu skupiny o vytvoření společnosti, která bude nabízet široké spektrum veřejných služeb; nyní ale potřebuje čas na integraci (operační i finanční) získaných společností. Pokračovat by měl i program prodeje majetku, který nesouvisí se strategickými činnostmi skupiny (např. výstavba, polygrafické služby atd.) a který by měl být dokončen do konce roku 2003. Opakuje se tak situace stejná u několika společností popsaných v předešlých článcích - po období expanze, sahající často daleko za hranice klíčových aktivit společností, nastává opačná tendence zbavování se neklíčových aktiv. Získané zdroje jsou pak buď použity na snížení zadlužení, či na nové akvizice, ty již ale jsou v souladu s hlavními aktivitami společností. Konkrétně RWE rozšířila svoje aktivity do oblasti plynu, vody a odpadů. Toto je součástí její strategie zaměřené na poskytování veřejných služeb municipálním klientům a na snižování negativního dopadu nedávné liberalizace trhu s elektřinou v Německu.

Co se týče vodárenství, akvizice Thames Water a America Water Works posunula RWE na třetí místo na světě. Participace v Thyssengas (distribuce) a akvizice českého Transgasu (transport) umožňuje konkurovat společnosti E.ON. Ta v případě, že se jí podaří získat společnost Ruhrgas, bude mít dominantní pozici v oblasti distribuce plynu v Německu.

V distribuci elektřiny zaujímá RWE díky akvizici Innogy první místo ve Velké Británii.

Geografické rozdělení příjmů

Německo				62,1 %
Ostatní Evropa			12,9 %
Jižní a Severní Amerika		19,5 %
Zbytek světa			 5,5 %

Jako riziko pro RWE je vnímána možná přemrštěnost akvizičních cen - pohled do historie říká, že co se týče akvizic, je společnost zpravidla štědrá. Naopak klesá riziko dalšího tlaku na ceny elektřiny v Německu, naopak pravděpodobné zvyšování cen elektřiny by mělo vést ke zvyšování příjmů RWE v oblasti energie.

Přispívat k růstu by mělo také vodárenství, zvláště nyní, kdy skupina vstoupila na vysoce dynamický trh v USA, který má vysoký růstový potenciál (expanzi na trhu ve Spojených státech v oblasti vodárenství sleduje i Suez, jak jsme informovali v předchozím článku).

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník, Patria Finance

Tato analýza je sedmou součástí seriálu o sektoru veřejných služeb (utilities) v některých evropských zemích. Dosud publikované díly si přečtete, kliknete-li na následující odkaz:

I. Obecná situace na evropském trhu, nejvýznamnější obchodované podniky v Evropě
II. Konsolidace, expanze a akvizice v oblasti sektoru veřejných služeb
III. Jsou akcie společností veřejných služeb stále defenzivní investicí?
IV. E.ON bude jedním z největších konkurentů ČEZ v regionu
V. Enel měl zájem o ČEZ, ale vzdal se bez boje
VI. Suez sází na vodu v Severní Americe


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data