Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Enel měl zájem o ČEZ, ale vzdal se bez boje

Enel měl zájem o ČEZ, ale vzdal se bez boje

17.02.2003 15:28
Autor: 

(pátý díl seriálu o evropských utilitách)
Rok 2002 měl být tím posledním, ve kterém se na hospodaření Enel přímo projeví liberalizace italského trhu s elektřinou. Společnost Enel ale nečekala, až se tyto pro ni negativní důsledky otevírání trhu projeví a rozpoznala potřebu diverzifikace na rostoucí trhy. Dosáhla tak vedoucí pozice na dalších dvou segmentech trhu: distribuce plynu a telekomunikace. Diverzifikace tak zhodnotila zřejmě nejvýznamnější aktivum společnosti - zákaznickou základnu zhruba 30 milionů lidí. Díky tomu Enel očekává průměrný roční růst EBITDA 8 - 9 % v období 2001-2006.

Co se týče elektřiny, program zaměřený na snižování nákladů by měl kompenzovat snižování marží způsobené otevíráním trhu konkurenci. Liberalizace v Itálii přilákala množství nových hráčů na trh, protože tento vykazuje jednu z největších měr růstu v Evropě (připomeňme, že Enel, bývalý státní monopol, musel v roce 1999 otevřít trh konkurenci a zároveň snižovat svou výrobní kapacitu). Liberalizace italského trhu s elektřinou ovlivnila Enel na několika úrovních. Jedním z důsledků byla ztráta některých klientů (oproti konci roku 2000, kdy tržní podíl Enelu byl 51 %, se tento podíl snížil na 34 % na konci roku 2001). Společnost musela prodat část své výrobní a distribuční kapacity, tyto prodeje aktiv ale právě umožnily financování diverzifikace do telekomunikací.

Na trhu s plynem zaujímá Enel pozici druhého největšího distributora v Itálii. V telekomunikacích, kde diverzifikace začala v roce 1997, je skupina na třetím místě v segmentu mobilní komunikace, na druhém v pevných linkách a vede v internetových aktivitách.

Jako slabé stránky společnosti lze jmenovat nedostatek zkušeností v obchodu s vodou, státní vlastnictví cca 68 % kapitálu společnosti (z pohledu akciového investora toto znamená jednak možný menší tlak na maximalizaci hodnoty společnosti a možný převis nabídky akcií na trhu v případě, že se vláda rozhodne prodat část svého podílu na trhu) a přílišná citlivost na situaci na italských trzích vzhledem k slabým mezinárodním aktivitám (působí pouze na trzích ve Španělsku - akvizice Viesgo - č. 5 ve Španělsku, a v USA). V neprospěch Enel působí také regulace trhu s elektřinou a rostoucí konkurence na doposud atraktivním domácím trhu, nesoucí s sebou riziko cenové války.
Naopak pozitivně působí restrukturalizace italského trhu s vodou (přerozdělování koncesí) a zmiňované aktivity ve Španělsku, kde trh s elektřinou vykazuje vysokou míru růstu.

Co se týče státního vlastnictví, italská vláda údajně uvažuje o spojení distribuce elektřiny koncernu Enel a distribuce plynu firmy Eni do jedné firmy, kterou by pak privatizovala.

Malou zahraniční aktivitu se Enel pokoušel eliminovat i expanzí ve středoevropském regionu - participoval na privatizaci ČEZ a zájem projevil o Slovenské elektrárne. Účasti v soutěži o získání ČEZ se vzdal kvůli podmínkám stanoveným vládou (požadavek minimálně 200 miliard korun za ČEZ a šest regionálních distribučních firem). Na Slovensku vláda vyzvala investory k projevení zájmu o minimálně 46,14 a maximálně 49 procent akcií největšího výrobce elektřiny - společnosti Slovenské elektrárne.

Jiří Soustružník, Patria Finance

Tato analýza je pátou součástí seriálu o sektoru veřejných služeb (utilities) v některých evropských zemích. Dosud publikované díly si přečtete, kliknete-li na následující odkaz:

I. Obecná situace na evropském trhu, nejvýznamnější obchodované podniky v Evropě
II. Konsolidace, expanze a akvizice v oblasti sektoru veřejných služeb
III. Jsou akcie společností veřejných služeb stále defenzivní investicí?
IV. E.ON bude jedním z největších konkurentů ČEZ v regionu


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI
13:01Americká společnost Hindenburg, která spekulovala s akciemi, ukončí činnost
12:57Eurostat: Inflace v EU se v prosinci zvýšila na 2,7 procenta, vzrostla i v Česku
12:43CNBC: Tání ledu v Grónsku zpřístupňuje zásoby kritických nerostů
11:32Siegel: Fed je tak maximálně v mírné restrikci, ekonomika si vede dobře
11:05Evropské trhy začínají profitovat z poslední série dobrých zpráv  
9:11Rozbřesk: Co čekáme od ECB v roce 2025?
8:55Světová banka varuje, že americká cla mohou snížit globální hospodářský růst
8:51KHNP se dohodla s Westinghouse, Rio Tinto a Glencore zvažují fúzi, Světová banka varuje před dopady amerických cel a futures jsou zelené  
8:42Růst čínské ekonomiky vloni zpomalil na pět procent
8:32KHNP a Westinghouse se dohodly na urovnání vzájemných sporů ohledně jádra
16.01.2025
22:01Zámoří v euforii nepokračuje  
17:09Random Thoughts #4 aneb Investiční tipy: Aby měly AI modely co žrát…  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data