Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová produkce loni přežila povodně, churavou ekonomiku EU i silnou korunu, zaměstnanost nikoli

Průmyslová produkce loni přežila povodně, churavou ekonomiku EU i silnou korunu, zaměstnanost nikoli

14.02.2003 9:18
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová produkce se v prosinci loňského roku meziročně zvýšila o 6,6% a za celý rok dosáhl nárůst produkce 4,8% po 6,8% v roce 2001. Tržby v průmyslu se v prosinci reálně zvýšily o 5,3%, produktivita práce si připsala 9,8%, zatímco zaměstnanost se za poslední rok snížila o 48,9 tis. osob.

I v prosinci pokračovala rychlá expanze produkce v gumárenství a plastikářství (+26,5%). Výroba elektrických a optických přístrojů, která po dlouhé měsíce patří k pilířům růstu průmyslové produkce, ovšem po dlouhé době zpomalila na jednociferné tempo růstu (+3,3%). Mimořádné zvýšení produkce zaznamenala těžba nerostných surovin (+15,4%) . Dařilo se také koksování a rafinérskému zpracování ropy (+12%) a textilnímu průmyslu (+9,2%).

Po dnešku máme k dispozici také celoroční pohled na český průmysl. Přes překážky, které se průmyslovým podnikům v ČR postavily loni do cesty v podobě pomalu rostoucí ekonomiky EU a téměř stagnující německé ekonomiky, razantního posílení koruny na devizovém trhu a srpnových povodní, se podařilo dosáhnout solidního zvýšení průmyslové produkce o 4,8%. Po celý rok se táhly průmyslové statistiky vzhůru především dvě odvětví: výroba elektrických a optických přístrojů a gumárenský a plastikářský průmysl. Pozitivním faktem je, že k poklesu výroby došlo pouze ve čtyřech odvětvích: kožedělném průmyslu, který je v dlouhodobém útlumu, výrobě kovů a kovodělných výrobků, těžbě energetických surovin a textilním průmyslu, který nezachránilo ani prosincové zlepšení.

Díky nadhodnoceným inflačním očekáváním při vyjednáváních o mzdách pro loňský rok došlo k výraznému zrychlení růstu reálných mezd. Po reálném zvýšení průměrné mzdy o 2,2% v roce 2000 a 1,4% v roce 2001 se loni mzdy reálně zvýšily o 4,1%. Podniky reagovaly na zhoršené vnější podmínky a příliš rychlý růst reálných mezd snížením zaměstnanosti. Počet lidí pracujících v průmyslu se v loňském roce snížil téměř o 50 tis. (propouštění v průmyslu se loni stalo hlavním zdrojem front na pracovních úřadech: celkový počet osob registrovaných úřady práce se totiž loni zvýšil o 52,5 tis.). Díky tomu se podařilo dosáhnout zvýšení produktivity práce o 6,4%, jež umožnilo snížení jednotkových mzdových nákladů o 0,4%. Udržení cenové konkurenceschopnosti, bohužel za cenu propouštění, pomohlo reálnému zvýšení růstu tržeb z vývozu průmyslové produkce o 15,7% přesto, že v loňském roce došlo k výraznému nominálnímu i reálnému zhodnocení směnného kurzu koruny.

V rámci zemí středoevropského regionu představuje loňský výkon českého průmyslu velmi slušný výsledek. Více se podařilo zvýšit objem produkce pouze na Slovenku, kde si průmysl připsal růst o 6,6%. Naopak maďarský průmysl, kde se výroba zvýšila o 2,6%, i polský průmysl s přírůstkem produkce ve výši 0,9% za svým českým protějškem výrazně zaostaly.

Pro letošní rok očekáváme podobné zvýšení průmyslové produkce jako v roce 2002. Odhad pětiprocentního zvýšení výroby je v kontextu současných informacích o stavu ekonomiky EU a prognóz postupného zlepšování odbytové situace na západoevropských trzích v druhé polovině roku spíše mírně optimistický. Faktorem prvořadé důležitosti pro vývoj průmyslového sektoru bude výsledek jednání o mzdách pro letošní rok. V řadě velkých podniků je tato otázka stále otevřena. Nadměrné mzdové požadavky nereflektující změny ve vývoji spotřebitelských a produkčních cen, by mohly vést k neúměrnému zvýšení mzdových nákladů, které by firmy musely kompenzovat dalším snížením zaměstnanosti.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.01.2025
8:35Víkendář: Čína dělá jiným zemím laskavost…
25.01.2025
15:01Invesco o evropských nemovitostech: Nový hodnotový cyklus nemovitostí
8:33Víkendář: Čínské obchodní přebytky nejsou známkou její síly, ale slabosti
24.01.2025
22:01Inaugurační týden přinesl akciím silný růst; závěr týdne byl ale slabší  
18:05Americké trhy po nástupu Trumpa, vše stojí a padá s Nvidií a náhlý nárůst na ČEZ
17:58Tak trochu skrytá japonská transformace (a čínský status quo)
16:30Americká společnost Meta letos investuje až 65 miliard USD do umělé inteligence
16:10S&P500 pokořil historická maxima  
14:19Letos už to na akciových trzích v Evropě lepší nebude, očekávají stratégové
12:40Perly týdne: Nulová inflace a konkurence daleko za Netflixem
11:20Trump couvá z čínských cel, evropská data potěšila a další krok BoJ ke standardní politice  
10:55Očekávání Fidelity International: Den první Trumpa 2.0
10:33Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku je nejnižší od loňského února
10:29Handelsblatt: Německá vláda výrazně snížila odhad letošního růstu hospodářství
9:16Rozbřesk: Studená zima = jarní a letní doplňování plynových zásob bude dražší než obvykle
8:53Japonsko zvyšuje sazby, Trump slibuje nižší daně pro výrobce v USA a evropské futures jsou v zeleném  
8:32Trump v Davosu slíbil nižší daně pro ty, co budou vyrábět v USA, cla pro ostatní
8:26Japonsko zvýšilo základní úrokovou sazbu na nejvyšší úroveň od roku 2008
23.01.2025
22:03Čtvrtek na Wall Street v režii hodnotových akcií z Dow Jones  
18:48Dva pohledy na další vývoj na nejdůležitějším globálním finančním trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data