Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmyslová produkce loni přežila povodně, churavou ekonomiku EU i silnou korunu, zaměstnanost nikoli

Průmyslová produkce loni přežila povodně, churavou ekonomiku EU i silnou korunu, zaměstnanost nikoli

14.2.2003 9:18
Autor: 

komentář doplněn
Průmyslová produkce se v prosinci loňského roku meziročně zvýšila o 6,6% a za celý rok dosáhl nárůst produkce 4,8% po 6,8% v roce 2001. Tržby v průmyslu se v prosinci reálně zvýšily o 5,3%, produktivita práce si připsala 9,8%, zatímco zaměstnanost se za poslední rok snížila o 48,9 tis. osob.

I v prosinci pokračovala rychlá expanze produkce v gumárenství a plastikářství (+26,5%). Výroba elektrických a optických přístrojů, která po dlouhé měsíce patří k pilířům růstu průmyslové produkce, ovšem po dlouhé době zpomalila na jednociferné tempo růstu (+3,3%). Mimořádné zvýšení produkce zaznamenala těžba nerostných surovin (+15,4%) . Dařilo se také koksování a rafinérskému zpracování ropy (+12%) a textilnímu průmyslu (+9,2%).

Po dnešku máme k dispozici také celoroční pohled na český průmysl. Přes překážky, které se průmyslovým podnikům v ČR postavily loni do cesty v podobě pomalu rostoucí ekonomiky EU a téměř stagnující německé ekonomiky, razantního posílení koruny na devizovém trhu a srpnových povodní, se podařilo dosáhnout solidního zvýšení průmyslové produkce o 4,8%. Po celý rok se táhly průmyslové statistiky vzhůru především dvě odvětví: výroba elektrických a optických přístrojů a gumárenský a plastikářský průmysl. Pozitivním faktem je, že k poklesu výroby došlo pouze ve čtyřech odvětvích: kožedělném průmyslu, který je v dlouhodobém útlumu, výrobě kovů a kovodělných výrobků, těžbě energetických surovin a textilním průmyslu, který nezachránilo ani prosincové zlepšení.

Díky nadhodnoceným inflačním očekáváním při vyjednáváních o mzdách pro loňský rok došlo k výraznému zrychlení růstu reálných mezd. Po reálném zvýšení průměrné mzdy o 2,2% v roce 2000 a 1,4% v roce 2001 se loni mzdy reálně zvýšily o 4,1%. Podniky reagovaly na zhoršené vnější podmínky a příliš rychlý růst reálných mezd snížením zaměstnanosti. Počet lidí pracujících v průmyslu se v loňském roce snížil téměř o 50 tis. (propouštění v průmyslu se loni stalo hlavním zdrojem front na pracovních úřadech: celkový počet osob registrovaných úřady práce se totiž loni zvýšil o 52,5 tis.). Díky tomu se podařilo dosáhnout zvýšení produktivity práce o 6,4%, jež umožnilo snížení jednotkových mzdových nákladů o 0,4%. Udržení cenové konkurenceschopnosti, bohužel za cenu propouštění, pomohlo reálnému zvýšení růstu tržeb z vývozu průmyslové produkce o 15,7% přesto, že v loňském roce došlo k výraznému nominálnímu i reálnému zhodnocení směnného kurzu koruny.

V rámci zemí středoevropského regionu představuje loňský výkon českého průmyslu velmi slušný výsledek. Více se podařilo zvýšit objem produkce pouze na Slovenku, kde si průmysl připsal růst o 6,6%. Naopak maďarský průmysl, kde se výroba zvýšila o 2,6%, i polský průmysl s přírůstkem produkce ve výši 0,9% za svým českým protějškem výrazně zaostaly.

Pro letošní rok očekáváme podobné zvýšení průmyslové produkce jako v roce 2002. Odhad pětiprocentního zvýšení výroby je v kontextu současných informacích o stavu ekonomiky EU a prognóz postupného zlepšování odbytové situace na západoevropských trzích v druhé polovině roku spíše mírně optimistický. Faktorem prvořadé důležitosti pro vývoj průmyslového sektoru bude výsledek jednání o mzdách pro letošní rok. V řadě velkých podniků je tato otázka stále otevřena. Nadměrné mzdové požadavky nereflektující změny ve vývoji spotřebitelských a produkčních cen, by mohly vést k neúměrnému zvýšení mzdových nákladů, které by firmy musely kompenzovat dalším snížením zaměstnanosti.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.5.2018
9:15Rozbřesk: V koruně mohou krátkodobě přetrvat výprodeje. Dlouhodobě směr silnější úrovně
8:56Evropské burzy se asi zazelenají, italské krizi navzdory  
8:33Populisté vládu v Itálii nesestaví, prezident odmítl euroskeptika
8:32Dílo slavné české malířky Toyen se v nedělní aukci galerie Kodl vydražilo za bezmála 20 milionů korun
6:09Fidelity: Investice do vládních dluhopisů zůstávají zajímavé kvůli rostoucí inflaci
27.5.2018
16:58Ceny ropy čeká velká revoluce
10:10Víkendář: Putinovo Rusko z první ruky
26.5.2018
17:05Zlato 2048
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data