Koruna pokračuje v nastoupené korekci a posiluje dokonce na 31,50 Kč za euro, když se ještě na počátku týdne obchodovala na 31,80. Posílení k euru přichází navzdory faktu, že euro sílí proti dolaru a jenu, na druhou stranu posiluje i slovenská koruna a forint. Díky slabému dolaru se potom kurz Kč/USD dostává až na 29,20. (Aktuální kurzy 31,52 Kč/EUR a 29,25 Kč/USD).
Lze jen opakovat, že za současným vývojem nestojí žádné ekonomické zprávy, spíše jde o náladu na trhu a technické obchody. V tuto chvíli se stává koruna a ostatní měny alternativou k dolaru s ohledem na vyostření geopolitické situace a nervozity před zítřejší zprávou zbrojních inspektorů. Přestože je predikce krátkodobého vývoje v tuto chvíli nadmíru obtížná, neočekáváme, že se koruna na delší dobu "podívá" pod 31,50 Kč za euro.
Dolar v průběhu dnešního rána oslabil až na 1,080 USD/EUR, když na něj velmi negativně dopadají spekulace o zprávě Hanse Blixe. Na eurodolarový trh působí rozporuplně jednak možnost mírového řešení konfliktu - pro dolar pozitivní, možnost odložení začátku ozbrojeného konfliktu - zvyšuje nejistotu a pro USD negativní nebo pravděpodobnost brzkého začátku války - pro dolar smíšené, postupně by však převážily pozitivní faktory, pokud by se operace vyvíjely slibně. Dnes budou zveřejněny v USA maloobchodní tržby za leden, tedy zpráva, která "obvykle" má na dolar velký vliv.
Ostatní středoevropské měny také postrádají impulsy. Zatímco slovenská koruna a forint posilují (na 41,95 SKK/EUR, resp. 244,30 HUF/EUR), polský zlotý se k jihu kloní jen neochotně a oproti včerejšku je slabší na 4,154 PZL/EUR. Polská vláda včera zrušila aukci díky obavám z nízkého zájmu investorů.
Radim Krejčí, Patria Online