Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sektor veřejných služeb z pohledu akciového investora (II) - konsolidace, privatizace

Sektor veřejných služeb z pohledu akciového investora (II) - konsolidace, privatizace

10.02.2003 11:31
Autor: 

Pokračujeme v sérii článků, které přinášejí pohled na sektor veřejných služeb (utilities) v některých evropských zemích. (První část přiblížila obecnou situaci na evropském trhu a nejvýznamnější obchodované podniky veřejných služeb v Evropě - naleznete ZDE)

Pojmy konsolidace, expanze a akvizice jsou v posledních letech v oblasti sektoru veřejných služeb na denním pořádku. První vlna konsolidace byla zaměřena na získání „kritické velikosti“ (Electrabel/EPON, Edison/Sondel) a úspor z rozsahu (RWE/VEW, VEBA/VIAG). Současné konsolidace (E.ON/Powergen, RWE/Innogy, Electrabel/ACEA, EdF/Italenergia, ENEL/Viesgo, Endesa/Elettrogen) jsou iniciovány snahou mezinárodně expandovat: umožňují snížení rizika rozložením mezi více zemí a nabízení služeb klientům, kteří se také díky fúzím stávají mezinárodními.

Co se ale týče akvizic ve velkém měřítku, nedá se říci, že tyto snadno a rychle zvyšují hodnotu společnosti. Navíc se v současné době zdá, že investoři stále více preferují rozdělení přebytečné hotovosti akcionářům, tudíž bude pro management společností stále těžší obhájit expanzivní strategie před vlastníky společností.

Jestliže management skutečně upřednostňuje re-investování peněz, v oblasti veřejných služeb se jednoznačně zdá být výhodnější akvizice existujících aktiv před budováním nových, a to hlavně z důvodu existence dostatečných kapacit na většině trhů v Evropě. A právě proto, že výrobní kapacita sektoru je až na výjimky dostatečná, aby uspokojila poptávku, konsolidace jsou prospěšné pro všechny firmy v sektoru z toho důvodu, že snižují konkurenci (samozřejmě z pohledu společností a jejich akcionářů). Naopak vytváření dodatečné kapacity by mělo za následek snížení prodejních cen a zisků, až hrozbu další cenové války.

Podniky plně vlastněné státem nemají nad soukromými pouze výhodu implicitní či explicitní státní garance dluhu, ale také to, že stát jako investor většinou nevyžaduje tak vysokou míru návratnosti jako soukromí investoři. Proto také např. čistý zisk největšího podniku EdF vlastněného státem není vyšší než zisk středně velké soukromé společnosti Electrabel.

Stát ale může prosazovat ve společnosti i jiné cíle, než jaké by prosazoval soukromý investor. Typickým příkladem je sociální politika, konkrétně zaměstnanost jak v dané společnosti, tak v navazujících odvětvích (např. těžba uhlí). Dále je někdy patrná snaha o udržení nízkých cen (dobrým příkladem je plynárenská divize maďarské společnosti MOL, kde trvalo velmi dlouho, než se stát odhodlal ke zvyšování koncových cen plynu a tato divize tak byla dlouhodobě „dotována“ ostatními aktivitami společnosti). Obecně pak tento střet zájmů ústí v konflikt mezi minoritním akcionářem (soukromými investory) a majoritním akcionářem (státem) u částečně privatizovaných společností.

Většina společností v sektoru veřejných služeb v Evropě je již částečně, či plně privatizována, na svou privatizaci čekají francouzské GdF (pravděpodobně bude hledat strategické partnery jako jsou TotalFinaElf, Statoil a Suez) a EdF (očekává se částečné zalistování), německý EnBW (částečné zalistování se prozatím opozdilo). Právě privatizace EdF a EnBW bude pro sektor znatelně prospěšná, protože vyšší požadavky soukromých investorů na návratnost vyústí v to, že obě společnosti budou vyžadovat vyšší ceny, čímž se zvýší ziskovost celého sektoru. Masové protesty ve Francii proti privatizaci v elektrárenství a plynárenství dokazují, že spotřebitelé jsou si tohoto také vědomi.

Připomeňme, že u ČEZ, jehož první pokus o privatizaci ztroskotal, privatizace nebude rozhodnuta dříve než v roce 2004, a že materiál vztahující se k privatizaci bude moci být projednáván v druhé polovině tohoto roku. Zatím nemáme indikace toho, jaké konkrétní implikace, a to i mimo privatizaci, bude mít nový koncept státní energetické politiky.

Jitka Oppitzová, Jiří Soustružník, Patria Finance


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2021
14:13Výsledky Avast: Očekáváme mírný celkový růst (komentář analytika)  
12:29Jak správně zdaní fyzická osoba příjmy z cenných papírů za rok 2020?
12:06Exkoordinátor očkování: Babiš distribuci vakcín podřídil politice
11:46Rohlík loni zvedl obrat o 100 procent. Teď získal pět miliard korun na další růst
11:32Míra inflace v eurozóně zůstala v únoru na 0,9 procenta
11:31Prémie za růst klesnou, stromy nerostou do nebe
11:00Bulharský Eurohold kvůli nákupu bulharských aktivit ČEZ zvýší kapitál, prodá nové akcie
10:56Po růstu přichází pauza. Čína varuje před bublinou  
10:33Petr Dufek: Největší propad HDP v novodobé historii
9:20Ekonomika ČR rostla ke konci roku mezičtvrtletně rychleji
9:13Rozbřesk: Česko na cestě k rekordnímu deficitu - padají příjmy a rostou sociální výdaje
8:47Evropské akcie si po pondělní rally zřejmě vezmou ráno pauzu  
8:46Ifo: Německý autoprůmysl je optimističtější, čeká růst výroby
8:32Těžba ropy v Rusku v únoru nečekaně mírně klesla
5:52Bloomberg: Kdo v Evropě první zvýší sazby? Tradeři sázejí na Česko, covidu navzdory
01.03.2021
22:04Wall Street přerušila výprodeje. Zoom Video +9,7 %  
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y