Koruna po otevření na pátečním kurzu 31,53 mírně oslabila na 31,64 Kč za euro, a to i přesto, že euro je dnes ve světě pod silnějším prodejním tlakem a dolar posiluje. Nedaří se však ani slovenské koruně, která prudce oslabila až na 42,0 SKK za euro. Naopak v rámci regionu je na tom zatím dobře polský zlotý.
Informace o pokladničním plnění státního rozpočtu za leden nebude mít na korunu vliv, obecně, celý tento týden bude chudý na makroekonomické zprávy. Očekáváme proto, že koruna setrvá v pásmu 31,20 až 31,80 Kč za euro a bude reflektovat dění na světových trzích a vývoj situace v Iráku. Posilování dolaru směrem k úrovním kolem 1,070 USD/EUR má potom za následek oslabení koruny vůči dolaru na 29,55 Kč/USD. Koruna by se však neměla propadnout přes 30,00 Kč za dolar.
Ačkoliv by dnes dolar mohl posílit až na technickou hranici 1,065 USD/EUR například díky lepšímu výsledku ISM indexu za leden (16:00), lze očekávat spíše stagnaci nebo mírný propad. Oživení dolaru je způsobeno zmírněním geopolitického tlaku po schůzce prezidentů Bushe a Blaira. Nedošlo totiž k ostrým výpadům proti Iráku, spíše spojenci budou požadovat novou rezoluci OSN.
Podle dealerů se na propadu slovenské koruny o více než dvacet haléřů podepsala stávka železničářů. Polský zlotý sice dopoledne posiluje na 4,097 PZL/EUR, lze však očekávat stagnaci nebo dokonce obrat, neboť převáží mírně negativní sentiment na měny regionu. Maďarský forint stagnuje na 243,90 HUF/EUR.
Radim Krejčí, Patria Online