Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek zahraničního obchodu v prosinci roste pod tlakem Vánoc

Schodek zahraničního obchodu v prosinci roste pod tlakem Vánoc

23.1.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Jako každý rok i loni v prosinci vedl výpadek vývozu k vysokému schodku obchodní bilance. Saldo činilo -18,8 mld. Kč (odhad Patrie 21 mld. Kč). To je o 2,4 mld. Kč méně než v prosinci 2001, neboť vývoz vzrostl o 0,6%, zatímco dovoz klesl o 1,7%. Za celý loňský rok činí saldo obchodní bilance 74,5 mld. Kč, což je o 42,2 mld. Kč méně než v roce 2001.

Nejdříve se krátce podívejme na prosincová data. Z nadpisu by se dalo usuzovat, že za vysokými prosincovými schodky stojí především dovozy spotřebního zboží a potravin související s vánočními svátky a silvestrovským veselím. „Vánoční efekt“ ovšem v případě zahraničního obchodu spočívá ve výpadku vývozu z důvodu nižšího faktického počtu pracovních dní (dovolené, svátky). Na základě našeho odhadu vývozních cen se prosincový vývoz reálně zvýšil zhruba o 4,9% a navázal tak na předchozí měsíce. Jediným měsícem, kdy byla reálná meziroční změna vývozu záporná, tak byl srpen, což je pochopitelné. Dovoz se podle našeho odhadu zvýšil reálně o 3,5%. Dominantní vliv na pokles salda v prosinci, ve srovnání se stejným měsícem roku 2001, sice měly cenové faktory, je ovšem zřejmé, že i reálně se bilance o pár stovek miliónů korun zlepšila. Klíčem k příznivému vývoji vývozu byly především stroje a dopravní prostředky. Nepříznivá ekonomická situace v Německu vede k poklesu vývozu do této země. Výpadek však více než nahradily vývozy do středoevropských zemí, Ruska, Francie, Velké Británie a USA.

Celoroční saldo obchodní bilance výrazně ovlivnil příznivý cenový vývoj. Celkové saldo se ve srovnání s rokem 2001 snížilo o 42,2 mld. Kč, přičemž příznivým směnným relacím lze připsat zhruba 33 mld. Kč, reálnému zlepšení potom asi 9 mld. Kč. Jinými slovy, pokud by v loňském roce byly ceny v zahraničním obchodu stejné jako v roce 2001, potom by loňské saldo činilo 108 mld. Kč. Je zřejmé, že si české exportní firmy vesměs dokázaly poradit jak se slabým hospodářským růstem v EU, tak s posílením kurzu koruny. V řadě případů si ovšem udržení konkurenceschopnosti vyžádalo snížení počtu zaměstnanců a omezení investiční činnosti. Údaje z trhu práce a statistik investic jsou výmluvné. Česká ekonomika vzhledem ke své otevřenosti nemohla uniknout negativním důsledkům prudkého posílení kurzu koruny, ač by údaje o pokračujícím růstu vývozu mohly svádět k přehnaně optimistickému hodnocení. Vývoj struktury zahraničního obchodu odpovídal podmínkám v zahraničí a domácí ekonomice. A tak zatímco např. vývoz automobilů strádal nízkou poptávkou na západoevropských trzích, nové výrobní kapacity v oblasti výpočetní techniky dosáhly růstu vývozu o 97%. Poměrně rychle rostoucí domácí spotřebitelská poptávka, a to i po revizi dat o HDP, logicky vyústila v prohloubení schodku v obchodu se spotřebním zbožím. Z teritoriálního hlediska byly tendence v zahraničním obchodu v průběhu loňského roku podobné, těm, které byly uvedeny u hodnocení prosincové obchodní bilance.

Z pohledu měnové politiky je dnešní údaj mírně příznivý (pokračování mírného růstu vývozu). Pohled do struktury dat o zahraničním obchodu, účinnost jednotlivých kanálů transmisního mechanismu měnové politiky, aktuální vývoj kurzu koruny hrají spíše ve prospěch stability úrokových sazeb v nejbližších dnech a týdnech.

Pro letošní rok prozatím očekáváme mírné prohloubení schodku obchodní bilance na zhruba 80 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba