Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek zahraničního obchodu v prosinci roste pod tlakem Vánoc

Schodek zahraničního obchodu v prosinci roste pod tlakem Vánoc

23.01.2003 9:15
Autor: 

komentář doplněn
Jako každý rok i loni v prosinci vedl výpadek vývozu k vysokému schodku obchodní bilance. Saldo činilo -18,8 mld. Kč (odhad Patrie 21 mld. Kč). To je o 2,4 mld. Kč méně než v prosinci 2001, neboť vývoz vzrostl o 0,6%, zatímco dovoz klesl o 1,7%. Za celý loňský rok činí saldo obchodní bilance 74,5 mld. Kč, což je o 42,2 mld. Kč méně než v roce 2001.

Nejdříve se krátce podívejme na prosincová data. Z nadpisu by se dalo usuzovat, že za vysokými prosincovými schodky stojí především dovozy spotřebního zboží a potravin související s vánočními svátky a silvestrovským veselím. „Vánoční efekt“ ovšem v případě zahraničního obchodu spočívá ve výpadku vývozu z důvodu nižšího faktického počtu pracovních dní (dovolené, svátky). Na základě našeho odhadu vývozních cen se prosincový vývoz reálně zvýšil zhruba o 4,9% a navázal tak na předchozí měsíce. Jediným měsícem, kdy byla reálná meziroční změna vývozu záporná, tak byl srpen, což je pochopitelné. Dovoz se podle našeho odhadu zvýšil reálně o 3,5%. Dominantní vliv na pokles salda v prosinci, ve srovnání se stejným měsícem roku 2001, sice měly cenové faktory, je ovšem zřejmé, že i reálně se bilance o pár stovek miliónů korun zlepšila. Klíčem k příznivému vývoji vývozu byly především stroje a dopravní prostředky. Nepříznivá ekonomická situace v Německu vede k poklesu vývozu do této země. Výpadek však více než nahradily vývozy do středoevropských zemí, Ruska, Francie, Velké Británie a USA.

Celoroční saldo obchodní bilance výrazně ovlivnil příznivý cenový vývoj. Celkové saldo se ve srovnání s rokem 2001 snížilo o 42,2 mld. Kč, přičemž příznivým směnným relacím lze připsat zhruba 33 mld. Kč, reálnému zlepšení potom asi 9 mld. Kč. Jinými slovy, pokud by v loňském roce byly ceny v zahraničním obchodu stejné jako v roce 2001, potom by loňské saldo činilo 108 mld. Kč. Je zřejmé, že si české exportní firmy vesměs dokázaly poradit jak se slabým hospodářským růstem v EU, tak s posílením kurzu koruny. V řadě případů si ovšem udržení konkurenceschopnosti vyžádalo snížení počtu zaměstnanců a omezení investiční činnosti. Údaje z trhu práce a statistik investic jsou výmluvné. Česká ekonomika vzhledem ke své otevřenosti nemohla uniknout negativním důsledkům prudkého posílení kurzu koruny, ač by údaje o pokračujícím růstu vývozu mohly svádět k přehnaně optimistickému hodnocení. Vývoj struktury zahraničního obchodu odpovídal podmínkám v zahraničí a domácí ekonomice. A tak zatímco např. vývoz automobilů strádal nízkou poptávkou na západoevropských trzích, nové výrobní kapacity v oblasti výpočetní techniky dosáhly růstu vývozu o 97%. Poměrně rychle rostoucí domácí spotřebitelská poptávka, a to i po revizi dat o HDP, logicky vyústila v prohloubení schodku v obchodu se spotřebním zbožím. Z teritoriálního hlediska byly tendence v zahraničním obchodu v průběhu loňského roku podobné, těm, které byly uvedeny u hodnocení prosincové obchodní bilance.

Z pohledu měnové politiky je dnešní údaj mírně příznivý (pokračování mírného růstu vývozu). Pohled do struktury dat o zahraničním obchodu, účinnost jednotlivých kanálů transmisního mechanismu měnové politiky, aktuální vývoj kurzu koruny hrají spíše ve prospěch stability úrokových sazeb v nejbližších dnech a týdnech.

Pro letošní rok prozatím očekáváme mírné prohloubení schodku obchodní bilance na zhruba 80 mld. Kč.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2024
6:09Asijské akcie v éře dividend podle Fidelity
24.04.2024
21:44Preview výsledků Moneta Money Bank za první čtvrtletí 2024  
17:47Jaké výnosy dluhopisů by dolehly na akcie?
17:34Růst výnosů stupňuje důraz na dobré firemní výsledky. Na slábnoucím jenu roste napětí  
16:34Valná hromada akcionářů Komerční banky schválila hrubou dividendu 82,66 Kč na akcii
14:57Komentář analytika: AT&T překonává odhady zisku díky nárůstu počtu předplatitelů bezdrátového připojení  
14:30Boeing už nejde na přistání. Propad tržeb brzdí a krize kolem 737 MAX polevuje
13:34Technická analýza Netflix: Morning Star formace může odhalovat návrat k růstu  
13:043M FUND MSI SICAV a.s: Výroční finanční zpráva za rok 2023
12:58SAB Finance a.s.: Oznámení o výplatě podílu na zisku
11:46Obrovský zájem investorů o technologické IPO: Na trh jde Rubrik s Microsoftem v zádech
11:45Braňo Soták: ASM International překonala očekávání na všech úrovních a dává polovodičům tolik potřebnou vzpruhu  
11:34Muskovy plány zlepšily sentiment na trzích, další na řadě Meta  
11:09Jakub Blaha: Otřesné výsledky Tesly zažehnány zprávami o autonomii a cenově dostupném modelu  
10:37Komentář: Spotřebitelská nálada na vzestupu
9:18Komentář analytika: Spotify se "prošetřilo" k rekordnímu zisku  
9:11Rozbřesk: Proč Čína prudce zvyšuje zásoby kritických komodit?
9:06Evropa zahájí zeleně, akcionáři KB rozhodnou o dividendě  
8:29Tržby Tesly (+13 %) poprvé za čtyři roky klesly, zisk se snížil o 55 procent
6:15Invesco: Neobvyklé pravdy – Německá želva a americký zajíc

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.