Evropské burzy začaly třetí lednový týden jen slabým růstem. Důvodem je dnešní státní svátek ve Spojených státech amerických, trhy tak nemají výraznější podněty. Ty přicházejí pouze v podobě korporátních zpráv nebo kotací futures kontraktů, podle kterých se řídí do začátku seance na parketech amerických burz.
Směr a likvidita je slabá bez jasnějších náznaků směru. Většina indexů začala v plusu, některé se však začínají stáčet k nule nebo do minusu: anglický index FTSE 100 přidává 0,2%, německý DAX posiluje o 1,1%, francouzský index CAC40 je v plusu 0,2% a panevropský index STOXX 50 ztrácí 0,2%.
Mezi sektory to konečně vypadá jako regulérní obchodování, když jsou rovnoměrně rozprostřeny jak na prodejní, tak na nákupní straně, té vévodí automobilky (+0,8%) bez žádných výraznějších zpráv. Další v pořadí nejžádanějších odvětví jsou maloobchod a „consumer-cyclical“ společnosti, oba sektory za velmi nízkého objemu shodně posílily 0,7%. Na druhou stranu se během dopoledne podívaly energetické společnosti (-0,5%), banky a média opět shodně ztratily 0,3%.
Zpráva dne se týká bankovních titulů BNP a SocGen, když se na trhu objevila zpráva, že BNP nabídla za hlavního vlastníka Komerční banky 30 mld. EUR. Posílení technologií má na „svědomí“ Siemens, který uvedl, že jeho tržby z prodeje mobilních telefonů byly výrazně lepší, než se očekávalo. Barclay a Lloyds jsou neztrátovější tituly nejen mezi bankami, ale na evropském trhu vůbec. Přidávají i ropné společnosti, když cena ropy opět poskočila výš na základě nových zpráv v Iráku. Zajímavou, zatím však nepotvrzenou, zprávou je jednání BAE Systems a Boeingu o možné fúzi (BAE ztrácel krátce po poledni 5%).
Během odpoledne neočekáváme díky již zmíněnému svátku v USA žádnou významnější změnu. Sentiment se však může nepatrně stočit do minusu, když na trh budou proudit další korporátní zprávy a výsledky hospodaření firem za poslední kvartál.
Viktor Reischig