Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vývozní a dovozní ceny za listopad - pokračuje ČSÚ v sérii vlastních omylů?

Vývozní a dovozní ceny za listopad - pokračuje ČSÚ v sérii vlastních omylů?

17.01.2003 10:57
Autor: 

Data o zahraničním obchodu se ze dne na den stala bestsellerem novinových článků i televizního zpravodajství. Ironií osudu zrovna dnes musel ČSÚ, vzhledem ke svému plánu zveřejňování tiskových informací, přijít s údaji o cenách dovozu a vývozu za listopad. Obvykle by těmto číslům nebylo věnováno příliš pozornosti, jinak to může být po zjištění, že ČSÚ pracuje i po včerejší revizi dat o vývozu a dovozu s nerevidovanými daty. Dnešní pochybení sice není takového významu jako včera přiznaný omyl, důvěryhodnosti dat z ČSÚ ovšem nepřidá.

Nejdříve k základním informacím: Ceny dovozu se v listopadu loňského roku meziměsíčně snížily o 0,4%, zatímco vývozní ceny vzrostly o 0,2%. Směnné relace tedy dosáhly výrazného zlepšení o 0,6%. V listopadu se zmírnil meziroční pokles dovozních cen na -6,8% z -7,2% v říjnu, a pokles vývozních cen na -5,9% z -6,6% v říjnu. Směnné relace se ve srovnání s listopadem 2001 zlepšily o 1,0%.

Na obou stranách zahraničního obchodu se výrazně projevilo doznívání poklesu cen nerostných paliv. Průměrná listopadová cena severomořské ropy Brent byla o 11,7% nižší než říjnový průměr. Pokles dovozních cen této komodity navíc podpořilo posílení koruny vůči dolaru. Na straně vývozu ovšem levnější produkty rafinérií kompenzovalo zdražení nápojů a tabáku o 2,3%. Navíc se zvyšovaly vývozní ceny ve všech ostatních kategoriích s výjimkou chemikálií.

Význam údajů o cenách v zahraničním obchodu spočívá mimo jiné v tom, že nám umožňuje odhadnout reálný vývoj zahraničního obchodu. Údaje o obchodní bilanci jsou totiž pouze v nominálních hodnotách. Na základě včera zveřejněných opravených dat víme, že v listopadu vývoz nominálně klesl meziročně o 2,1%, dovoz o 0,1%. Na základě dnešních dat lze odhadnout, že reálně tomu bylo naopak a obě strany zahraničního obchodu rostly: vývoz o 4,0%, dovoz o 7,1%. V listopadu tedy došlo k mírnému zhoršení obchodní bilance. Schodek zahraničního obchodu dosáhl podle revidovaných dat 7,9 mld. Kč, pokud by nedošlo ke zlepšení směnných relací činil by ovšem 9,7 mld. Kč, zatímco v listopadu 2001 to bylo 5,5 mld. Kč. Reálně (tj. v cenách roku 2001) se saldo obchodní bilance prohloubilo o 4,1 mld. Kč. Příznivý cenový vývoj jej ovšem snížil o 1,8 mld. Kč (přesněji 1 771 mil. Kč). A zde se dostáváme k důležitému zjištění. ČSÚ totiž uvádí, že příznivý dopad směnných relací na listopadovou obchodní bilanci dosáhl 2,4 mld. Kč. Co se týče dopadu na dovoz (příznivý efekt ve výši 9,1 mld. Kč), v tom se náš výpočet a odhad ČSÚ shodují. Problém je na straně vývozu. Náš výpočet ukazuje na negativní dopad ve výši 7,3 mld. Kč, ČSÚ hovoří o 6,7 mld. Kč. Hodnotu uvedenou ČSÚ získáte, pokud dosadíte do jednoduchého výpočtu nerevidované údaje o dovozu! Jak je možné, že ČSÚ používá i po revizi z vlastní dílny nadále chybná data?

Obchodní bilance vykázala za leden až listopad schodek 55,5 mld. Kč, což je o 40,1 mld. Kč méně než ve stejném období roku 2001. Příznivým cenám v zahraničním obchodu přitom můžeme připsat k dobru 31,5 mld. Kč, zbytek (8,6 mld. Kč) jde na vrub reálnému zlepšení v zahraničním obchodu. Po včerejší revizi a dnešních čerstvých číslech o cenách v zahraničním obchodu je zřejmé, že vnější nerovnováha české ekonomiky se v průběhu loňského roku snížila a nikoli zvýšila, jak ukazovala data před revizí. V průběhu roku se však situace v zahraničním obchodu měnila. V prvních dvou čtvrtletích bylo reálné meziroční zlepšení zřetelné. Třetí kvartál představoval již jen nepatrné zlepšení a čtvrtý kvartál přináší po prvních dvou měsících mírné zhoršení. Od prvního do třetího čtvrtletí přitom tempo růstu vývozu zrychlovalo, v závěru roku je sice nadále kladné, ale o něco nižší. Vývoj vývozu nyní koresponduje s údaji o hospodářském růstu v eurozóně, který od prvního do třetího kvartálu také mírně zrychlil. Vliv posílení kurzu koruny není prozatím vystopovatelný. Na straně dovozu by se nemělo zapomínat na vliv akcelerující spotřebitelské poptávky. Tu žene vpřed rychlý růst reálných mezd, štědrá sociální politika vlády a nikoli nevýznamný vliv je nutno přiznat obnově vybavení a opravám po povodních. Rozlišení příčin současného vývoje je velmi důležité zejména při úvahách o budoucím vývoji úrokových sazeb. Shledá-li bankovní rada ČNB příčinou současného mírného reálného prohlubování vnější nerovnováhy vysoký dovoz, měl by být dopad na úrokové sazby zcela opačný, než kdyby byly příčinou problémy vývozců s příliš silnou korunou či slabou poptávkou na západoevropských trzích.

David marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.03.2021
5:52Bloomberg: Kdo v Evropě první zvýší sazby? Tradeři sázejí na Česko, covidu navzdory
01.03.2021
22:04Wall Street přerušila výprodeje. Zoom Video +9,7 %  
17:38Pár úvah o dalším vývoji na akciích a výnosech obligací
17:30Poptávka po akciích opět při síle, Amerika vystartovala vzhůru  
16:58Tomáš Vlk: ISM ukazuje na silný průmysl i velké cenové tlaky
16:07Německé banky pomáhají klientům ukládat si peníze jinde, píše WSJ
15:49Smith: Silný dolar oslabuje a fedcoin by ohrozil pár firem
15:29Ropný kartel OPEC v únoru poprvé po sedmi měsících přiškrtil těžbu, hlavně díky Saúdské Arábii
14:42Schodek rozpočtu stoupl ke konci února na rekordních 86,1 mld. Kč
14:14FT: Pozitivní překvapení z amerických firem nechala investory chladnými
13:32Italská ekonomika loni klesla; dluh vzrostl méně, než se čekalo
12:54Týdenní výhled: Nová data v konextu růstových a inflačních očekávání, výnosy určujícím faktorem  
12:00Aktivita v průmyslu eurozóny byla v únoru nejvyšší za tři roky
11:51Akcie začínají týden pěkným růstem, kondice dluhopisů je lepší  
10:49Výnosy, které už nedávaly smysl
9:47Aktivita v českém průmyslu v únoru nečekaně zvolnila
9:14Rozbřesk: Česko versus Německo = tvrdý lockdown versus otevřená kadeřnictví a ZOO
9:00AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna, využila prudkého růstu jejích akcií na vakcíně
8:56Primoco znásobilo tržby nad 30 milionů korun, chystá doplňkovou emisi akcií na svůj růst a snižuje lot na burze
8:51Omezení proti COVID-19 se ode dneška utahují, Primoco překvapilo tržbami a BofA opět vidí ropu nad 100 USD  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (02/21 Q2, Bef-mkt)
Darling Ingredients Inc (12/20 Q4, Aft-mkt)
Kohl's Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Nordstrom Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
Target Corp (01/21 Q4, Bef-mkt)
Veeva Systems Inc (01/21 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y