Oldřich Dědek, viceguvernér ČNB, nehovořil na konferenci Eurochange jen o fiskální reformě a jejím vztahu k termínu přijetí eura. Viceguvernér centrální banky, který je považován za zastánce rychlého přijetí jednotné měny, kromě kritiky málo radikálního řezu veřejnými financemi poukázal také na fakt, že by ČR neměla spěchat se vstupem do systému ERM II.
Do systému ERM II by neměla ČR vstoupit dříve, než si bude jista, že dva roky poté bude moci přijmout euro, řekl Oldřich Dědek podle agentury Reuters. A podobně, do ERM II bychom měli vstoupit až v době, kdy to pro nás bude z pohledu fixace kurzu příznivé. "Současný názorový stav v ČNB je takový, že preferujeme minimalistickou variantu, tedy setrvání v kursovém režimu po dobu dvou let", cituje Reuters viceguvernéra Dědka.
Podle pravidel ERM II musí zájemci o euro držet svou měnu k euru v pásmu +/-15% od centrální úrovně po dobu nejméně dvou let. Právě delší setrvání v ERM II (například pokud se nepodaří v průběhu zmíněných dvou let splnit kritéria inflace, deficitu veřejných rozpočtů ...) by totiž vedlo podle Dědka ke konfliktu mezi režimem inflačního cílení ČNB a snahou udržet kurz v určitém pásmu. Podobným dilematem trpí například Maďarsko, které drží forint v podobném pásmu jako ERM II a tamní centrální banka řeší konflikt mezi snížením sazeb kvůli posilujícímu forintu nebo zvýšením sazeb kvůli rostoucí inflaci.
"Čím dříve bychom usilovali o vstup do kursového systému ERM II, tím dříve bychom museli vyřešit ten tvrdý oříšek, jaká je správná centrální parita k euru", řekl Dědek. "A to bude jeden z nejobtížnějších úkolů, a proto se domníváme, že čím později se bude muset tento problém natvrdo zodpovědět, tím lépe", dodal viceguvernér.
(zdroj: Reuters)