Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád inflace se v prosinci zastavil - ceny opět rostou

Pád inflace se v prosinci zastavil - ceny opět rostou

9.1.2003 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v prosinci zvýšily o 0,2% a meziroční míra inflace se tak odpoutala od historického minima (0,5%), jehož dosáhla v listopadu a zvýšila se na 0,6%. Podle očekávání se na vzestupu celkové cenové hladiny podílely zejména cen potravin. Opačným způsobem ovlivnilo inflaci doznívání klesajícího trendu cen pohonných hmot.

Potraviny v prosinci v průměru podražily o 1,1% a zastavil se tak deset měsíců trvající pád cen potravin. Nákladové faktory a rostoucí dovoz, jež stály za předchozím poklesem cen potravin, totiž v prosinci zastínil sezónní vzestup cen. Prosinec přinesl výrazně vyšší ceny brambor, zeleniny (+14,0%) a ovoce (18,4%). V poklesu cen naopak pokračovaly všechny druhu masa a masné výrobky.

Směrem vzhůru se pohnuly také ceny v oddílu rekreace a kultura, a to zásluhou obvyklého mírného zvyšování cen cestovními kancelářemi na začátku zimní turistické sezóny.

Vcelku výrazně, o 1,0% se snížily ceny v oddílu pošty a telekomunikace. Vzhledem k tomu, že se neměnily ceny poštovních služeb, je nutné hledat vysvětlení u telekomunikačních služeb, patrně u služeb operátorů sítí mobilních telefonů.

V českých a moravských zemích se navíc pomalu ustavuje cyklus výprodejů a slev cen odívání. Již třetí rok v řadě se v prosinci zlevňují oděvy a obuv. Tentokrát se ceny odlehčily o 0,3%.

Opačným směrem se vydaly ceny pohonných hmot, kde v průběhu prosince dozníval klesající trend z předchozích dvou měsíců. Pokles ceny ropy v průběhu podzimu, posílení koruny vůči dolaru a nízké marže rafinérií a distributorů byly hlavní příčinou příznivého vývoje cen benzínu a nafty v posledním čtvrtletí loňského roku. Současný vývoj již ovšem není tak příznivý. Nicméně zdražení benzínu na konci prosince neovlivnilo prosincovou inflaci, neboť statistické šetření bylo uzavřeno dříve.

Vzhledem k tomu, že po dnešku máme údaje za celý loňský rok, podívejme se na krátké zhodnocení. Nejvíce peněženkám českých domácností odlehčil pokles cen potravin, jež v průběhu loňského roku klesly o 5,4%. Vzhledem k tomu, že výdaje za potraviny představují zhruba třetinu celkových výdajů domácností, jedná se o poměrně výraznou úsporu. Oděvy a obuv za rok zlevnily o 4,0%. Mírně se ještě snížily ceny bytového vybavení a potřeb do domácnosti (-0,6%). V ostatních skupinách spotřebitelského koše se ceny zvýšily. Nejvýrazněji u bydlení (4,5%), kde jedinou výjimkou je levnější plyn pro domácnosti.

Inflace se i přes mírné zvýšení pohybuje ne extrémně nízké úrovni. Vzhledem k nižšímu rozsahu změn regulovaných cen v lednu letošního roku nás patrně čeká další pokles inflace. Rostoucí ceny benzínu a nafty by ovšem měly zabránit zvratu inflace k deflaci. V průběhu příštího roku očekáváme návrat inflace do intervalu 2-3%. Důležité bude, zda vláda prosadí změny sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků a lihovin. Naše prognóza na konec letošního roku, počítající se zvýšením daňových sazeb, činí 3,0%. Inflace by se tedy měla vrátit do koridoru představujícího inflační cíl ČNB. Vzhledem k této skutečnosti, uklidnění vývoje na devizovém trhu, rychlému růstu reálných mezd, spotřeby domácností a zvýšení vnější nerovnováhy, neočekáváme, že by ČNB pokračovala ve snižování úrokových sazeb.

David Marek, hlavní ekonom Patria Online


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)