Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pád inflace se v prosinci zastavil - ceny opět rostou

Pád inflace se v prosinci zastavil - ceny opět rostou

9.1.2003 9:12
Autor: 

komentář doplněn
Spotřebitelské ceny se v prosinci zvýšily o 0,2% a meziroční míra inflace se tak odpoutala od historického minima (0,5%), jehož dosáhla v listopadu a zvýšila se na 0,6%. Podle očekávání se na vzestupu celkové cenové hladiny podílely zejména cen potravin. Opačným způsobem ovlivnilo inflaci doznívání klesajícího trendu cen pohonných hmot.

Potraviny v prosinci v průměru podražily o 1,1% a zastavil se tak deset měsíců trvající pád cen potravin. Nákladové faktory a rostoucí dovoz, jež stály za předchozím poklesem cen potravin, totiž v prosinci zastínil sezónní vzestup cen. Prosinec přinesl výrazně vyšší ceny brambor, zeleniny (+14,0%) a ovoce (18,4%). V poklesu cen naopak pokračovaly všechny druhu masa a masné výrobky.

Směrem vzhůru se pohnuly také ceny v oddílu rekreace a kultura, a to zásluhou obvyklého mírného zvyšování cen cestovními kancelářemi na začátku zimní turistické sezóny.

Vcelku výrazně, o 1,0% se snížily ceny v oddílu pošty a telekomunikace. Vzhledem k tomu, že se neměnily ceny poštovních služeb, je nutné hledat vysvětlení u telekomunikačních služeb, patrně u služeb operátorů sítí mobilních telefonů.

V českých a moravských zemích se navíc pomalu ustavuje cyklus výprodejů a slev cen odívání. Již třetí rok v řadě se v prosinci zlevňují oděvy a obuv. Tentokrát se ceny odlehčily o 0,3%.

Opačným směrem se vydaly ceny pohonných hmot, kde v průběhu prosince dozníval klesající trend z předchozích dvou měsíců. Pokles ceny ropy v průběhu podzimu, posílení koruny vůči dolaru a nízké marže rafinérií a distributorů byly hlavní příčinou příznivého vývoje cen benzínu a nafty v posledním čtvrtletí loňského roku. Současný vývoj již ovšem není tak příznivý. Nicméně zdražení benzínu na konci prosince neovlivnilo prosincovou inflaci, neboť statistické šetření bylo uzavřeno dříve.

Vzhledem k tomu, že po dnešku máme údaje za celý loňský rok, podívejme se na krátké zhodnocení. Nejvíce peněženkám českých domácností odlehčil pokles cen potravin, jež v průběhu loňského roku klesly o 5,4%. Vzhledem k tomu, že výdaje za potraviny představují zhruba třetinu celkových výdajů domácností, jedná se o poměrně výraznou úsporu. Oděvy a obuv za rok zlevnily o 4,0%. Mírně se ještě snížily ceny bytového vybavení a potřeb do domácnosti (-0,6%). V ostatních skupinách spotřebitelského koše se ceny zvýšily. Nejvýrazněji u bydlení (4,5%), kde jedinou výjimkou je levnější plyn pro domácnosti.

Inflace se i přes mírné zvýšení pohybuje ne extrémně nízké úrovni. Vzhledem k nižšímu rozsahu změn regulovaných cen v lednu letošního roku nás patrně čeká další pokles inflace. Rostoucí ceny benzínu a nafty by ovšem měly zabránit zvratu inflace k deflaci. V průběhu příštího roku očekáváme návrat inflace do intervalu 2-3%. Důležité bude, zda vláda prosadí změny sazeb spotřebních daní u tabákových výrobků a lihovin. Naše prognóza na konec letošního roku, počítající se zvýšením daňových sazeb, činí 3,0%. Inflace by se tedy měla vrátit do koridoru představujícího inflační cíl ČNB. Vzhledem k této skutečnosti, uklidnění vývoje na devizovém trhu, rychlému růstu reálných mezd, spotřeby domácností a zvýšení vnější nerovnováhy, neočekáváme, že by ČNB pokračovala ve snižování úrokových sazeb.

David Marek, hlavní ekonom Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data