Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dodatečný vánoční dárek: loňský schodek státního rozpočtu pod schváleným limitem

Dodatečný vánoční dárek: loňský schodek státního rozpočtu pod schváleným limitem

03.01.2003 16:07
Autor: 

Podle předběžných údajů ministerstva financí hospodařila státní pokladna v loňském roce se schodkem 45,7 mld. Kč, což je o půl miliardy méně než bylo původně schváleno Poslaneckou sněmovnou (v průběhu roku byl rozpočet dodatečně upraven a jeho schodek měl dosáhnout 62,3 mld. Kč). Podle našeho odhadu představuje tento schodek zhruba 2% hrubého domácího produktu. Klíčem k překvapivě příznivému stavu rozpočtu na konci loňského roku je zvýšení daňových výnosů. Celkové příjmy státního rozpočtu (705 mld. Kč) překročily předpokládanou úroveň o 11,6 mld. Kč. Pohled na detailní data ovšem ukazuje, že se podařilo překročit plán pouze u daně z příjmu právnických osob. Z tohoto zdroje připlynulo do státní pokladny o 20 mld. Kč více než ministerstvo financí očekávalo. Proč došlo k tak výraznému zvýšení těchto daňových příjmů, i když se české ekonomice nijak závratně nedařilo? Jedním z vysvětlení může být snižování možností využívat daňového štítu. Po několika letech, kdy se ekonomice poměrně dařilo, je takový vývoj celkem logický. Dalším z vysvětlení může být snížení investiční aktivity firem. V roce 2000 a 2001 se v české ekonomice poměrně masivně investovalo, jak ukazují údaje o hrubé tvorbě fixního kapitálu. Loni se však investiční aktivita vrátila k bodu mrazu. Nižší investice snižují náklady firem, čímž se zvyšuje jejich zisk a tedy i odvody daně z příjmu právnických osob. Pro státní pokladnu je to dobře, pro budoucí vývoj české ekonomiky nikoli. Ostatní daňové příjmy naopak za předpoklady schváleného rozpočtu zaostaly. U DPH dosáhl výpadek 4,4 mld. Kč, u spotřebních daní 2,1 mld. Kč, u daní z příjmu fyzických osob 2,0 mld. Kč. Naplnit plánované příjmy se nepodařilo ani u pojistného na sociální zabezpečení, kde bylo vybráno o 0,7 mld. Kč méně.

Ke snížení schodku státního rozpočtu přispěl také pokles úrokových sazeb, jež vedl k mimořádnému příjmu v podobě vyšších prémií z emisí státních dluhopisů. Touto cestou připlynulo do státního rozpočtu 8,1 mld. Kč. Nižší úrokové sazby pomohly také straně výdajů státního rozpočtu, kde náklady na obsluhu státního dluhu byly o 3,1 mld. Kč nižší než se předpokládalo.

Údaje o státním rozpočtu potvrzují neudržitelnost současného důchodového systému. Saldo důchodového účtu za loňský rok činí 19,7 mld. Kč. Státní rozpočet dále zatížil nepříznivý vývoj na trhu práce. S rostoucí nezaměstnaností se zvýšily výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti a překročily předpokládanou úroveň o 6,2 mld. Kč.

Na první pohled jsou údaje o státním rozpočtu pro vládu lichotivé. Podařilo se nepřekročit plánovaný schodek, i když současné vládě spadl do letošní rozpočtu dluh v podobě úhrady části ztráty KoB z roku 1999 (12 mld. Kč), jež měly být zaplaceny z rozpočtu v roce 2001. Státní rozpočet odolal i ničivým povodním. Z centrálního rozpočtu byly ovšem na povodně vyhrazeny pouze 3 mld. Kč. Za připomenutí ovšem stojí zapojení mimořádných příjmů k financování státního rozpočtu. Z deblokace ruského dluhu státní rozpočet získal 17,2 mld. Kč, z privatizace 20,6 mld. Kč. Bez těchto příjmů by schodek státního rozpočtu činil 83,5 mld. Kč (3,7% HDP) místo 45,7 mld. Kč (2,0% HDP).

Celkový schodek veřejných rozpočtů za loňský rok se bude pravděpodobně pohybovat blízko 3% HDP, bez příjmů z privatizace by ovšem atakoval hranici 200 mld. Kč (9,0% HDP). Veřejný dluh se pravděpodobně zvýší na 21% HDP z 18,7% na konci roku 2001.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.03.2021
16:21Do práce na čtyři dny v týdnu? Stále oblíbenější trend, a produktivitu prý nic nestojí
9:21Víkendář: Trh má někdy pravdu. Někdy se směšně mýlí
06.03.2021
9:07Víkendář: Je to šílenství? Akceleruje to? Bude to bublina…
05.03.2021
22:02Trhy v USA špatný začátek obchodování nakonec smazaly  
17:22Není mince o jedné straně
17:06V Německu se loni poprvé vyrobilo více energie z větru než z uhlí
16:49ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:09Perly týdne: Ropa nad 100 dolary, zisky nad 175 dolary, růst nad trendem
15:29Americký trh práce hlásí výrazné, ale nerovnoměrné zlepšení  
12:58František Kronus: Nasdaq klesá, investoři mění růstové technologie za dluhopisy
12:10Komentář: Nezaměstnaných pozvolna přibývá
11:31Po zklamání z Fedu nás čeká dilema nad důležitými daty  
10:58Mankiw: Vláda zřejmě překročí maximální povolenou rychlost
10:58TOMA, a.s.: Vnitřní informace o prodeji akcií společnosti TOMA GERMANY, a.s.
10:22Nezaměstnanost v ČR v únoru zůstala na lednových 4,3 procenta
10:15Čína letos cílí na více než 6% hospodářský růst
9:09Rozbřesk: Šéf Fedu přikrmil růst výnosů, OPEC nepřestává škrtit trh s ropou
8:54Evropa zahájí poklesem, v Praze končí nabídka na akcie Monety  
8:42PPF oznámila, že odkoupí až 29 procent akcií Monety. Nabídka po 80 korunách dnes končí
8:40Bloomberg: Svět nemá dost lipidů pro mRNA vakcíny proti covidu-19

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data