Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dodatečný vánoční dárek: loňský schodek státního rozpočtu pod schváleným limitem

Dodatečný vánoční dárek: loňský schodek státního rozpočtu pod schváleným limitem

3.1.2003 16:07
Autor: 

Podle předběžných údajů ministerstva financí hospodařila státní pokladna v loňském roce se schodkem 45,7 mld. Kč, což je o půl miliardy méně než bylo původně schváleno Poslaneckou sněmovnou (v průběhu roku byl rozpočet dodatečně upraven a jeho schodek měl dosáhnout 62,3 mld. Kč). Podle našeho odhadu představuje tento schodek zhruba 2% hrubého domácího produktu. Klíčem k překvapivě příznivému stavu rozpočtu na konci loňského roku je zvýšení daňových výnosů. Celkové příjmy státního rozpočtu (705 mld. Kč) překročily předpokládanou úroveň o 11,6 mld. Kč. Pohled na detailní data ovšem ukazuje, že se podařilo překročit plán pouze u daně z příjmu právnických osob. Z tohoto zdroje připlynulo do státní pokladny o 20 mld. Kč více než ministerstvo financí očekávalo. Proč došlo k tak výraznému zvýšení těchto daňových příjmů, i když se české ekonomice nijak závratně nedařilo? Jedním z vysvětlení může být snižování možností využívat daňového štítu. Po několika letech, kdy se ekonomice poměrně dařilo, je takový vývoj celkem logický. Dalším z vysvětlení může být snížení investiční aktivity firem. V roce 2000 a 2001 se v české ekonomice poměrně masivně investovalo, jak ukazují údaje o hrubé tvorbě fixního kapitálu. Loni se však investiční aktivita vrátila k bodu mrazu. Nižší investice snižují náklady firem, čímž se zvyšuje jejich zisk a tedy i odvody daně z příjmu právnických osob. Pro státní pokladnu je to dobře, pro budoucí vývoj české ekonomiky nikoli. Ostatní daňové příjmy naopak za předpoklady schváleného rozpočtu zaostaly. U DPH dosáhl výpadek 4,4 mld. Kč, u spotřebních daní 2,1 mld. Kč, u daní z příjmu fyzických osob 2,0 mld. Kč. Naplnit plánované příjmy se nepodařilo ani u pojistného na sociální zabezpečení, kde bylo vybráno o 0,7 mld. Kč méně.

Ke snížení schodku státního rozpočtu přispěl také pokles úrokových sazeb, jež vedl k mimořádnému příjmu v podobě vyšších prémií z emisí státních dluhopisů. Touto cestou připlynulo do státního rozpočtu 8,1 mld. Kč. Nižší úrokové sazby pomohly také straně výdajů státního rozpočtu, kde náklady na obsluhu státního dluhu byly o 3,1 mld. Kč nižší než se předpokládalo.

Údaje o státním rozpočtu potvrzují neudržitelnost současného důchodového systému. Saldo důchodového účtu za loňský rok činí 19,7 mld. Kč. Státní rozpočet dále zatížil nepříznivý vývoj na trhu práce. S rostoucí nezaměstnaností se zvýšily výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti a překročily předpokládanou úroveň o 6,2 mld. Kč.

Na první pohled jsou údaje o státním rozpočtu pro vládu lichotivé. Podařilo se nepřekročit plánovaný schodek, i když současné vládě spadl do letošní rozpočtu dluh v podobě úhrady části ztráty KoB z roku 1999 (12 mld. Kč), jež měly být zaplaceny z rozpočtu v roce 2001. Státní rozpočet odolal i ničivým povodním. Z centrálního rozpočtu byly ovšem na povodně vyhrazeny pouze 3 mld. Kč. Za připomenutí ovšem stojí zapojení mimořádných příjmů k financování státního rozpočtu. Z deblokace ruského dluhu státní rozpočet získal 17,2 mld. Kč, z privatizace 20,6 mld. Kč. Bez těchto příjmů by schodek státního rozpočtu činil 83,5 mld. Kč (3,7% HDP) místo 45,7 mld. Kč (2,0% HDP).

Celkový schodek veřejných rozpočtů za loňský rok se bude pravděpodobně pohybovat blízko 3% HDP, bez příjmů z privatizace by ovšem atakoval hranici 200 mld. Kč (9,0% HDP). Veřejný dluh se pravděpodobně zvýší na 21% HDP z 18,7% na konci roku 2001.

David Marek, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.5.2018
22:01Wall street: Dow Jones opět pokořil 25 000 bodů
18:24Na jaké hodnotě uzavře index S&P 500 na konci roku
17:58PŘIVÁDÍME: Juventus FC. Akcie klubu s „nejchytřejší“ přestupní a hráčskou platovou politikou
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data