Nový týden nepřinesl evropským burzám mnoho nových impulsů k růstu, a tak se hlavní indexy dostaly opět a znovu pod mírný prodejní tlak. Jako hlavní důvod investoři a makléři citují především minimium makroekonomických údajů, které by udaly obchodování směr společně s pokračujícím názorem, že burzy, resp. valuace jednotlivých akcií, posílily příliš mnoho a příliš překotně.
Zatímco pan-evropský index DJ STOXX50 oslabuje cca hodinu před koncem obchodování o procento a půl, např. německý index DAX30 ztrácí 2.25% a holandský AEX oslabuje o 2.01%. V případě Německa investory postrašil především nečekaný pokles průmyslové produkce (-2.1% MoM a -1.4% YoY), když trh očekával růst jak na meziměsíční tak na meziroční bázi.
V rámci sektorů snad není jediný, který by dnes rostl. Největší pokles dnes zažívají pojišťovny (-3.03%), dále pak telekomunikace (-2.55%) a automobilky (-2.46%). Z pohledu jednotlivých titulů jsou na tom podobně jako v sektorech velmi špatně banky a bankovní domy - CS Group klesá o 7.31%, Allianz o 5.4% a Lloyds o 5.26%. Munich Re je níže o 4.72% a španělská Telefonica klesá o 4.50%. Na straně růstu je tabule vítězů o poznání kratší - Bayer posiluje o 1.42% a Royal Dutch o 0.24%.
Zítra se trhy mohou těšit na jednodenní zasedání amerického FEDu, u kterého se však nečeká jakákoliv akce. Nepochybně zajímavější bude pravidelné "mid-quarter" update finské Nokia, která bude investory a analytiky seznamovat s průběhem stávajícího čtvrtletí a výhledem hospodářských výsledků do konce roku 2002. Trh čeká především potvrzení odhadovaného EPS ve výši EUR 0.23-0.25, dále pak informace o výši tržního podílu firmy (cca 40%) a provozních maržích v sektoru mobilních telefonů (cca 22%).
Petr Žabža